Dziś jest
PL EN DE UK LT

RATUJĄ OD SIEDEMDZIESIĘCIU LAT - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Informator » Ochotnicze Straże Pożarne » OSP Orzysz » Historia

RATUJĄ OD SIEDEMDZIESIĘCIU LAT

W roku 1947 dzięki zaangażowaniu kilku osób m. in. Franciszka Krupy, Hieronima Kierszkowskiego oraz Romana Kobryńskiego powołano do istnienia Ochotniczą Straż Pożarną w Orzyszu. Wyposażeni w konną sikawkę, kilka węży, w hełmy i pasy zainicjowali ruch, który do dzisiaj przyciąga wielu społeczników. Na przestrzeni minionych siedemdziesięciu lat przez jednostkę przewinęło się kilkaset osób, którym przyświecał ten sam cel: nieść innym pomoc w potrzebie.

Początki nie były łatwe. Pozyskane wyposażenie wymagało ciągłej opieki i konserwacji a jego wydajność była znikoma w porównaniu z obecnie użytkowanym sprzętem. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w Orzyszu znacznie się poprawiło w latach 50-tych. Orzyscy ochotnicy otrzymali pierwszy upragniony samochód – Star 20, a jednostka otrzymała kategorię S-1.  Kilka lat później do Orzysza trafił kolejny pojazd – Star-28, w związku z czym zaistniała potrzeba zmiany remizy, która zlokalizowana była w budynku obecnego kina przy ulicy Wojska Polskiego. Wybór padł na budynek przy ul. Ogrodowej (obecnie Cierniaka), gdzie straż ma swoją siedzibę do dziś. Ważnym wydarzeniem dla OSP było przekazanie w roku 1980 nowiutkiego Stara 244, który był eksploatowany przez całe 26 lat. W międzyczasie użytkowany Star-28 został wymieniony na Stara-660, a na potrzeby tworzonej sekcji ratownictwa drogowego przejęto od wojska samochód terenowy UAZ, którego w roku 2006 przekazano do OSP Szwejkówko. 

 Rokiem przełomowym w historii orzyskiej OSP był niewątpliwie rok 2006. Dzięki przychylności władz miejskich z burmistrzem Orzysza, Panem Janem Aleszczykiem na czele oraz dużemu zaangażowaniu członków zarządu OSP udało się wymienić cały tabor samochodowy. Wyeksploatowany Star-244 został zamieniony na Magirusa Deutzh ze zbiornikiem 3500 litrów wody, a terenowy UAZ wykorzystywany przez sekcję ratownictwa technicznego na samochód techniczno - gaśniczy Mercedes wyposażony w zbiornik wody o pojemności 1000 litrów z możliwością podania piany. Przez cały czas były prowadzone rozmowy z Komendą Powiatową PSP w Piszu na temat przekazania na potrzeby OSP Orzysz samochodu technicznego będącego na wyposażeniu tamtejszej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej. Udało się  pozyskać nie tylko samochód ale także dofinansowanie na wykonanie nowej zabudowy, której koszt został określony na 100 tys. zł. Połowę tej kwoty dołożył Zarząd Wojewódzki ZOSP RP, 40 tysięcy Burmistrz Orzysza a 10 tys. Jednostka wyłożyła z własnych środków. Pod koniec roku do Orzysza trafił po gruntownym remoncie trzeci samochód pożarniczy – ciężki Jelcz, wyposażony w zbiornik 5000 litrów wody.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu jednostki było przejęcie z Komendy Powiatowej PSP w Piszu podnośnika hydraulicznego SH-18 na podwoziu stara. Samochód pomimo swego "podeszłego" wieku wziął udział w wielu poważnych akcjach ratowniczych. Był też wielką pomocą w realizacji różnych działań na potrzeby gminy a także atrakcją wielu imprez organizowanych dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Dzięki podnośnikowi do kasy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wpłynęło kilka tysięcy złotych. W roku 2016 pojazd zakończył swoją strażacką służbę i został przekazany na potrzeby Zakładu Usług Komunalnych.

W roku 2013 dzięki dobrej wspólpracy z Burmistrzem Orzysza Tomaszem Sulimą zrealizowano projekt z litewskim Rejonem Alytus dzięki któremu do orzysza trafił nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Mercedes Atego.

 Obecnie orzyska jednostka OSP jest najprężniejszą jednostką w powiecie piskim i jedną z liczących się w województwie. W roku 1995 decyzją nr 40/17/KSRG Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej została włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Jako jedyna jednostka OSP w powiecie realizuje zadania w ramach odwodu wojewódzkiego. Jednostka wyposażona jest obecnie we wspomniane trzy samochody pożarnicze, sprzęt do ratownictwa drogowego i medycznego, pompy pływające, pompę szlamową, aparaty oddechowe AUER, pilarki do drewna i betonu oraz inny drobny sprzęt pożarniczy.

 Oprócz działalności bezpośrednio związanej z działaniami ratowniczymi jednostka realizuje również inne zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Współpracuje z miejscowymi szkołami, przedszkolem, niektórymi firmami, jednostkami OSP i Wojskowej Straży Pożarnej oraz miejscowym zespołem wyjazdowym pogotowia ratunkowego. Na obiektach współpracujących instytucji organizuje ćwiczenia, których celem jest zapoznanie strażaków z obiektami, szkolenie pracowników i uczniów odnośnie zachowania w przypadku pojawienia się na obiekcie różnego rodzaju zagrożeń a także doskonalenie umiejętności współdziałania różnych jednostek ratowniczych. Przy jednostce działa drużyna, która bierze udział niemal we wszystkich imprezach sportowych na terenie gminy i powiatu.

 W ciągu 70 lat istnienia OSP funkcję prezesa pełnili: Heronim Kierszkowski, Tadeusz Wiśniewski, Piotr Rembiewski, Aleksander Gajewski, Mikołaj Wasiluk oraz Leon Truszkowski. Obecnie od roku 2006 prezesem OSP jest Mariusz Semenowicz.

 Funkcję naczelnika pełnili: Roman Kobryński, Józef Karczewski, Piotr Rembiewski, Antoni Rembiewski, Mieczysław Grys oraz Mariusz Semenowicz. W chwili obecnej naczelnikiem jest Paweł Dubliński a zastępcą naczelnika Michał Domusiewicz. Ich praca zasługuje na szczególne uznanie. 

W gronie zasłużonych strażaków nie może zabraknąć również Zdzisława Lisowskiego, Henryka Duckiego, Edwarda Rzodkiewicza, Józefa Kowalczyka (zmarł), Wacława Skrzeczkowskiego, Mieczysława Wojciechowskiego, Lucjana Zaperta (zmarł), Stanisława Chojnowskiego (zmarł), Arno Franz, Józefa Szyszki (zmarł), Mieczysława Grysa (zmarł), Jana Jakołcewicza a także tych z najmłodszej kadry, którzy gotowi są w każdej chwili pomagać innym.


Drukuj | Wyślij znajomym | 2006-03-18 21:24 |

Pozostałe aktualności

OCHOTNICZA STRAŻ
POŻARNA
W ORZYSZU

UL. CIERNIAKA 11
12-250 ORZYSZ

tel. 87 423 70 08

tel. 503 11 22 33

e-mail: osp.orzysz@op.pl

NIP: 849-14-91-996

REGON: 511375351

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too