Dziś jest
PL EN DE UK LT

Z wizytą partnerską w gruzińskim mieście Gori - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Edukacja

Z wizytą partnerską w gruzińskim mieście Gori

W dniach od 26 do 30 października 2015 r. delegacja w składzie: Burmistrz Orzysza - Zbigniew Włodkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej - Adam Myka, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Wioletta Śląska-Zyśk, Poseł na Sejm RP - Tomasz Makowski, Naczelnik Wydziału Oświaty i Edukacji - Beata Jażdżewska oraz przedsiębiorca - Marek Krajewski gościli z wizytą w gruzińskim mieście Gori.
Inicjatorem rozpoczęcia współpracy z tym gruzińskim miastem był Poseł na Sejm RP, Pan Tomasz Makowski, który zaprosił do naszej gminy delegację z Gori w czerwcu br. na obchody Dni Orzysza.

Gruzja to przepiękne widoki, atrakcyjne szlaki turystyczne, liczne zabytki i rozległe, malownicze góry. Miasto Gori jest stolicą prowincji Szida Kartli we wschodniej Gruzji. Jego nazwa pochodzi od znajdującej się w pobliżu twierdzy Goris Ciche (pol. twierdza na górze). W okolicach Gori znajdują się także ruiny XVI-wiecznych umocnień twierdzy Ksanis Ciche, która w czasie najazdu tureckiego miała bronić resztę kraju przed najeźdźcą. To gruzińskie miasto jest również miejscem urodzenia Józefa Stalina. Dom, w którym się urodził i żył do 1883 r., jest obecnie muzeum z eksponatami poświęconymi jego osobie. Gori ma burzliwą historię; wielokrotnie było niszczone, czy to przez żywioły (uległo znacznemu zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1920 r.), czy w wyniku działań zbrojnych (w sierpniu 2008 miasto było bombardowane przez lotnictwo rosyjskie), a w okresie od 13 do 22 sierpnia 2008 r. znajdowało się pod okupacją wojsk rosyjskich.
Wizyta w gruzińskim mieście Gori miała na celu poznanie funkcjonowania edukacji, kultury, rolnictwa i gospodarki. W trakcie pobytu w Gori uczestnicy delegacji odwiedzili placówki kulturalne i oświatowe, fabrykę soków, a także zwiedzili wspomniane już muzeum i największe w Gruzji miasto w skale, które kiedyś mogło pomieścić nawet 5 tysięcy osób. Dziś, ten kompleks zabytków z czasów głębokiej starożytności, zamieszkuje kilkunastu mnichów starannie oddzielając swoje klasztorne życie od światowej codzienności.
Gruzja, podobnie jak Ukraina, jest państwem kandydującym do wstąpienia w struktury Unii Europejskiej. To proeuropejskie nastawienie daje nadzieję na przyszłe, trwałe  partnerstwo na różnych szczeblach wzajemnej współpracy. Przyjazne relacje z naszymi sąsiadami to szansa na realizację wspólnych projektów w dziedzinie kulturalno - oświatowej i sportu oraz gospodarki, przedsiębiorczości, ochrony środowiska i infrastruktury. Środki przedakcesyjne dla Gruzji i Ukrainy mogą stanowić nowe źródła finansowania również naszych inwestycji w ramach projektów transgranicznych. Te partnerstwa to spojrzenie w przyszłość, dające nowe możliwości finansowe dla naszej gminy po zakończeniu obecnej perspektywy finansowej.
Wymiernym efektem wizyty stał się podpisany, przez Burmistrza Orzysza -  Zbigniewa Włodkowskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej - Adama Myka,a Burmistrzem Gori - Davidem Oniashvili i Przewodniczącym Rady - Konstantinem  Tawzarashwili, list intencyjny wskazujący na partnerski charakter współpracy  pomiędzy gminą Orzysz, a Gori.
Dzięki gościnności i zaangażowaniu gruzińskich gospodarzy wyjazd okazał się niezwykle owocnym doświadczeniem, obfitującym w wiele rozmów nakreślających potencjalne możliwości współdziałania. 

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2015-11-03 10:58 | Iwona Borzymowska
Pokrewne (tag): edukacja

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too