Dziś jest
PL EN DE UK LT

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Informator » ZOSPRP » Aktualności

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego

W środę, 22 czerwca czteroosobowa ekipa złozona ze strazaków - ratowników OSP Orzysz i OSP Drozdowo-Zastrużne wzięła udział w zwalczaniu niebezpiecznej dla ludzi rośliny zwanej popularnie Barszczem Sosonowskiego. Aby wziąść udział w akcji strażacy musieli przejść specjalne szkolenie BHP na którym zapoznali się z podstawowymi infomacjami na temat barszczu a także z zasadami bezpieczeństwa, które obligatoryjnie musiały być zachowane. Po odbyciu szkolenia, strażacy ubrani w specjalne ubrania oraz wyposażeni w środki ochrony osobistej przystąpili do realizacji zadania.

Przy likwidacji barszczu wykorzystano dwie stosowane metody: mechaniczną polegającą na skoszeniu niebezpiecznej rośliny oraz chemiczną z zastosowaniem herbicydu, której celem jest osłabienie nasion i możliwości ich kiełkowania. 

Po przeprowadzeniu działań związanych z likwidacją rośliny strażacy zabezpieczyli i oznakowali teren.

Barszcz Sosnowskiego zwany również zemstą Stalina jest problemem dla mieszkańców polskich wsi i miast. Roślina ta rozrasta się w niebywałym tempie, a jej zwalczanie jest bardzo ciężkie, ponieważ barszcz wytwarza silne toksyny, które w negatywny sposób oddziałują na skórę. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną niezwykle kłopotliwą, która w sposób inwazyjny zajmuje tereny, na których się rozwija.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) to dwuletnia roślina o rodowodzie w rodzinie baldaszkowatych, inaczej nazywanych roślinami selerowatymi (z łac. Umbelliferae). Pierwszy rok wzrostu to pojawienie się rozety, dopiero w czasie drugiego roku powstają pędy nasienne, które owocują dając nasiona. Z czasem po etapie owocowania roślina zamiera. Zdarza się czasami wydłużony okres wegetacji barszczu Sosnowskiego, kiedy po pierwszym roku z utworzonej rozety nie wyrastają pędy nasienne.  Wówczas roślina przeobraża się w wieloletnią, a nasiona pojawiają się znacznie później niż w drugim, a nawet trzecim roku.

W środowisku naturalnym barszcz Sosnowskiego mierzy około 1,5 metra wzwyż. Polska jest idealnym środowiskiem do wzrostu i rozwoju rośliny nawet sięgając 3,5 metra. Aby nasiona, będące zarazem owocem rośliny mogły wykiełkować potrzebują odpowiednio długiego okresu stratyfikacji, kiedy nasiona poddane są wegetacji w temperaturach z przedziału 2 do 5 stopni Celsjusza. Średni okres stratyfikacji wynosi od 60 do 90 dni. Nasiona mogą wykiełkować nawet po czterech latach. W warunkach typowych nasiona sieje się przed zimą, kiedy przypada okres stratyfikacji, wiosna zaś następuje kiełkowanie i wzrost rośliny.

Barszcz Sosnowskiego w pierwszej fazie wzrostu porównywalny jest z liścieniem barszczu zwyczajnego. Młode liście przybierają kształt podłużny, następnie półokrągły osiągając w rezultacie trójkąt. Liście układają się w rozetę, która w pierwszym roku wzrostu sięga od 15 do 35 cm nad ziemię. To z rozety w okolicy maja wyrasta łodyga, która sięgać może nawet trzech metrów. Łodyga obrasta bardzo dużymi i rozłożystymi liśćmi. Wszystkie liście barszczu Sosnowskiego od strony wewnętrznej są lekko owłosione, podobnie jak i łodyga. Na uwagę zasługuje korzeń rośliny, który może wrastać nawet na dwa metry w jej głąb. Jego trzon sięga do 30 cm pod ziemię tworząc jego zasadniczą masę wraz z licznymi odgałęzieniami wokół palowego korzenia głównego. Kwiatostan rośliny składa się z baldaszków tworząc sporej wielkości baldachim. Wyróżnić trzeba baldach centralny, największy i widoczny z daleka zwykle mający średnicę w przedziale 30-70 centymetrów. Z kwiatostanu wydobywają się nasiona, których okres dojrzewania przypada na lipiec, zwłaszcza drugą jego połowę.

Roślina ta jest objęta zakazem rozmnażania, hodowli i sprzedaży na terenie Polski. 

Mariusz Semenowicz

Informacje dotyczace rosliny zaczerpnięto ze strony www.barszcz-sosnowskiego.pl 

 

 

 

 

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2016-06-23 10:16 | Mariusz Semenowicz

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Oddział Miejsko - Gminny w Orzyszu

Prezydium Zarządu:

Prezes Zarządu:
mgr Zbigniew Włodkowski

Wiceprezes Zarządu:
mgr Mariusz Semenowicz

Komendant Gminny:
Robert Włodkowski

Sekretarz:
Agnieszka Dąbrowska-Mróz

Skarbnik:
Roman Prokopczuk

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too