Dziś jest
PL EN DE UK LT

IV Przegląd piosenki żołnierskiej i patriotycznej o statuetkę TYTANOWEGO TYGRYSA - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Kultura » Dom Kultury

Polana Kultury i Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza na Koncert JAZZOWY

Zapraszamy na muzyczną opowieść o fenomenie polskiego jazzu pt. "Zaczęło się w Hybrydach". W programie znajdą się utwory o różnorodnej stylistyce, opowiadające o rozwijającej się scenie polskiego jazzu od początków działalności warszawskiego klubu Hybrydy poprzez twórczość Krzysztofa Komedy, Zbigniewa Namysłowskiego, aż po współczesnych artystów.

 

 Na scenie zaprezentują się: wokal / saksofon/gitara basowa / perkusja / fortepian.

 

Zapraszamy do Pawilonu Sosnowego na Polanie Kultury  - czwartek, 21 października 2021 r., godz. 14:15.

 

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-10-07 22:36 | Joanna Kamieniecka

Partnerzy z Gruzji goścmi Polskiego Radia Orzysz

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu radiowego, w trakcie którego przedstawiciel władz miasta Gori Ioseb Vanishvili oraz Sofia Rezrichenko i Tamara Lursmanashvili opowiadają o swich wrażeniach z pobytu w Orzyszu . Konstruktywna współpraca z partnerskim miastem w Gori w Gruzji trwa już od 5 lat. W trakcie audycji, która odbyła sie 11 września 2021 r. gruzińska nauczycielka, Tamara Lursmanashvili opowiada o wspólnym kursie edukacyjnym z zakresu edukacji włączającej, jaki wspólnie z polskimi nauczycielami, gruzini ukończyli w Dąbrówce, w Lokalnym Ośrodku Wiedzy i Edukacji.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-09-15 23:08 | Joanna Kamieniecka

"MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ" - AUDIOBOOK NA X NARODOWE CZYTANIE 2021

Zapraszamy do odsłuchu audiobooka nagranego wspólnie przez Polanę Kultury w Orzyszu oraz Dom Kultury w Rucianem-Nidzie, który został opublikowany na kanale YouTube Polany Kultury w Orzyszu 5 września 2021 w ramach X -tej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania.

W nagraniach udział wzięli:

- reżyser obsady- Ewa Stankiewicz

- reżyser dźwięku - Krzysztof Roszko

- Pani Dulska - Maria Mielcarek - Dom Kultury w Rucianem-Nidzie

- Pan Dulski - Bogdan Żukowski - Dom Kultury w Rucianem-Nidzie

- Zbyszko Dulski - Sławomir Szymankiewicz - Polana KUltury w Orzyszu

- Hesia Dulska - Sandra Dąbkowska - Polana KUltury w Orzyszu

- Mela Dulska - Małgorzata Osiecka - Polana KUltury w Orzyszu

- Tadrachowa - Krystyna Grygorowicz - Polana Kultury w Orzyszu

- Juliasiewiczowa z Dulskich - Aleksandra Szalata  - Dom Kultury w Rucianem -Nidzie

- Lokatorka - Gabriela Golon - Dom Kultury w Rucianem-Nidzie

- Hanka - Patrycja Jach - Polana KUltury w Orzyszu

- Narrator / didaskalia - Bogdan Żukowski - Dom Kultury w Rucianem-Nidzie

Nagrania zrealizowano w studio nagrań Polany Kultury w Orzyszu. 

Zapraszamy do odsłuchu!

Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-09-15 22:43 | Joanna Kamieniecka

Jubileusz 35-lecia Zespołu Śpiewaczego Orzyszanki

Uroczyste obchody 35-lecia działalności artystycznej jednego z najbardziej utytułowanych zespołów działających w naszej gminie odbyły się w trakcie Dożynek 2021 w Ogródku Jordanowskim.

Orzyszanki przyjęły moc życzeń ze strony władz miasta, przedstawicieli powiatu, członków Rady Miejskiej oraz artystów, którzy tego dnia wykonali koncert pt. „Kochamy Orzyszanki”. Unikalnym prezentem była kuta, artystyczna ławka pamiątkowa ufundowana przez Alicję Mocarską – prezes Meprozet BIS. Podarek zrobił na jubilatkach niemałe wrażenie. Na scenie zaprezentowali się: Zarażeni Folkiem, Klub Spotkań Artystycznych oraz Kamila Guzewicz i Pan Henio.

Ambasadorkom kultury ludowej w Orzyszu życzymy kolejnych owocnych jubileuszy, sukcesów scenicznych w pełnym zdrowiu i pełnym składzie.

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-09-15 21:47 | Joanna Kamieniecka

Podziel się tym, co twORZYSZ!

Polana Kultury zaprasza wszystkich utalentowanych literacko mieszkańców gminy Orzysz do wspólnego nagrania audiobooka, złożonego z prac autorskich orzyszan.

Wasze prace mogą przybrać różne formy: proza, poezja, esej, felieton, opowiadanie, etc. Nie ma też obostrzeń tematycznych. Formuła jest OTWARTA. Rejestracja Waszych dzieł w studio nagrań Polany Kultury rozpocznie się w październiku. Audiobook zostanie wydany na krążku CD oraz udostepniony na kanale YouTube Polany Kultury.

Działanie dofinansowane jest ze środków Programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Dzialaj Lokalnie w Rucianem-Nidzie.

Serdecznie zapraszamy! 

Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-09-15 20:06 | Joanna Kamieniecka

INFORMACJA NT ZAMKNIĘCIA DROGI GMINNEJ

W związku z organizacją Dożynek w Gminie Orzysz dnia 29 sierpnia 2021 r. ulica Orgodowa zostaje zamknięta na czas trwania imprezy tj. od godz. 7:00 do godz. 21:00.
Organizatorem imprezy jest POLANA KULTURY Centrum BIblioteczno-Kulturalne w Orzyszu.

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-08-27 19:00 | Joanna Kamieniecka

Zapraszamy do udziału w nagraniu audiobooka!

W ramach Narodowego Czytania 2021 będziemy rejestrować w studio nagrań przy Polanie Kultury "Moralność Pani Dulskiej" autorstwa Gabrieli Zapolskiej. ZApraszamy do udziału w tej niezapomnianej przygodzie. Audiobook dostępny będzie na kanale YouTube Polany Kultury oraz wydany na płytach CD i pendrivach.
Działanie finasowane jest w ramach programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na mocy umowy zawartej z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce za pośrednictwem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-08-11 13:09 | Joanna Kamieniecka

Gry terenowe? W Orzyszu naturalnie! – podsumowanie realizacji projektu „Squad atrakcji terenowych”

„Squad atrakcji terenowych” to pomysł na integrację międzypokoleniową, zdrowo spędzony czas i poznawanie dziedzictwa kulturowego, który Stowarzyszenie Squad Inicjatyw zrealizowało w ramach dotacji w Programie PROW 2014-2020 w wysokości 24 907 zł., podpisując umowę o powierzenie grantu z Lokalną Grupą Działania Mazurskie Morze.

Celem projektu była poprawa konkurencyjności obszaru gminy Orzysz jako miejsca wypoczynku, prowadzenia działalności i zamieszkania oraz pobudzenie aktywności społecznej jej mieszkańców poprzez stworzenie małej infrastruktury turystycznej w postaci atrakcyjnego miejsca, przystosowanego do prowadzenia gier terenowych i integracji przy grillu  a także doposażenie w sprzęt niezbędny do ich przeprowadzenia.

Członkowie Stowarzyszenia przeprowadzili 7 gier terenowych dla 210 osób w różnym wieku.  Rekrutacja do udziału w grach miała charakter otwarty a uczestnictwo w nich było bezpłatne. Odbyły się one na trasie quadowej, na otwartej przestrzeni oddalonej od aglomeracji miejskiej. W działaniach udział wzięły: trzy klasy szóste z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orzyszu, dzieci autystyczne i ich rodzice ze Stowarzyszenia Niebieski Miś, grupa turystów quadowych, grupa Klubu Seniora w Orzyszu oraz międzypokoleniowa grupa rodzinna. Elementem wzbogacającym gry były przejażdżki na quadach zapewnione przez członków stowarzyszenia Squad Inicjatyw.

Trwa etap rozliczenia i podsumowania projektu. Serdecznie dziękujemy firmie Oasis za wsparcie kateringowe. Dziękujemy wymienionym wyżej Partnerom za konstruktywną współpracę. Mamy nadzieję, że gry terenowe na stałe wpiszą się do kalendarza imprez lokalnych.

Prezes Stowarzyszenia Squad Inicjatyw

Krzysztor Roszko

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-08-08 17:20 | Joanna Kamieniecka

„Kobiety wiedzą co robią” – live in Orzysz - relacja z panelowej imprezy plenerowej

Gospodarzami spotkania z wyjątkowymi kobietami, które odbyło się w Orzyszu 30 lipca 2021 byli Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski oraz Fundacja Wysokich Obcasów. Impreza odbyła się na scenie plenerowej w gościnnych progach POLANY KULTURY Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Orzyszu.

Gospodarzami spotkania z wyjątkowymi kobietami, które odbyło się w Orzyszu 30 lipca 2021 byli Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski oraz Fundacja Wysokich Obcasów. Impreza odbyła się na scenie plenerowej w gościnnych progach POLANY KULTURY Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Orzyszu.

Impreza miała charakter panelowy, stwarzając przestrzeń do wymiany poglądów, myśli i dzielenia się doświadczeniami. Tego dnia to kobiety rozmawiały o kobiecych sprawach.

Kobiety powitali na scenie otwierając tym samym to wyjątkowe spotkanie Burmistrz Orzysza, Zbigniew Włodkowski wraz z Przewodnicząca Rady Miejskiej, Anną Pilarczyk.

PANEL I – „Moc kobiet – skąd się bierze”, prowadzony przez redaktorkę naczelną Wysokich Obcasów, Aleksandrę Klich. W dyskusji udział wzięły: Katarzyna Żak – aktorka, Dorota Warakomska – dziennikarka i publicystka, Katarzyna Galczak – muzealniczka i trenerka rozwoju osobistego.

PANEL II – „Czuły dotyk. Z troski o życie”, dotyczący profilaktyki raka piersi i wsparcia kobiet chorych, prowadzony przez dyrektorkę programową projektu „Kobiety wiedzą co robią” Katarzynę Owczarek, zgromadził na scenie grono ekspertek: Agatę Kowalczyk i Agnieszkę Krucińską, działające razem z Fundacją Spa For Cancer, Jadwigę Gryncewicz – inspektorkę z Urzędu Miejskiego w Orzyszu oraz Marię Popieluch – prezeskę Stowarzyszenia na Rzecz Chorych z Chorobą Nowotworową „Promyk” w Giżycku.

PANEL III poświęcony był wyjątkowej artystce, pisarce i aktorce, Laurze Łącz. Spotkanie autorskie poprowadziła Joanna Kamieniecka – dyrektor Polany Kultury w Orzyszu.

PANEL IV dotyczył kobiecej przedsiębiorczości. Zastępczyni redaktorki naczelnej „Wysokich Obcasów”, Katarzyna Pawłowska rozmawiała z panelistkami nt prowadzenia biznesu w małym mieście i problemów, z jakimi spotykają się kobiety przedsiębiorcze. Wzięły w nim udział: Beata Jażdżewska – zastępczyni Burmistrza Orzysza, Małgorzata Malik – restauratorka, Katarzyna Więsyk – projektantka biżuterii oraz siostry Wąsiakowskie ze Starej Kuźni.

Gościem specjalnym była Maja Piotrowska - żeglarka, wielbicielka Mazur, z którą rozmawiał na scenie Kamila Kalińczak z Wysokich Obcasów.

W części artystycznej odbył się koncert akustyczny Tańki Szafraniec i Michała Olesińskiego (gitara) prezentujący barwną mieszankę muzyczną: od big-beatu po alternatywny pop-rock z debiutanckiego albumu artystki pt. „MOZAIKA”, który ukaże się już jesienią.

W przerwach pomiędzy panelami można było wziąć udział w sesjach jogi i w warsztacie „Świadomego oddechu”.

Części panelowej towarzyszyły atrakcje na terenie Polany Kultury, m.in.:

• stoisko „czułego dotyku", na którym uczestniczki przeszły szybki kurs samobadania piersi, potwierdzony „certyfikatem" i udziałem we współtworzeniu flagi „czułego dotyku"
• mammobus
• mobilny punkt szczepień w godz. 12 -18.00 (szczepienia bez wcześniejszej rejestracji jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson)
• stoiska z lokalnymi smakołykami wytwarzanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich
• stoiska z rękodziełem lokalnych artystów oraz stowarzyszeń

·         kino plenerowe – projekcja filmu „Plan B” w reżyserii Kingi Dębskiej

 

Dziękujemy osobom, które tego dnia wystawiły swoje stoiska, dzieląc się arcydziełami kulinarnymi i rękodziełem:

1.      Biżuteria BAIMI – Kasia Więsyk

2.      Środowiskowy Dom Samopomocy – Kamila Sokołowska

3.      Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – Joanna Kawecka

4.      MAKADA – kreatywna pracownia graficzna – Karolina Osmycka

5.      Wernisaż prac malarskich uczestników zajęć artystycznych Polany Kultury – Mariola Mikusek

6.      Mazurskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej (tłoczenie oleju na zimno + gofry) – Krzysztof Marusiński

7.      Stoisko z miodem – Marta Szymanowska

8.      Warsztat tkacki – Anna Bałdyga z Mazuchówki oraz Marysia Joka

9.      Projektantka mody – Jolanta Nierodzik

10.  Makramy – Justyna Kierzkowska

11.  Emilia Pływacz – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dąbrówce, mobilny plac zabaw

12.  Koło Gospodyń Miejskich w Ełku

13.  Państwo Urszula i Jerzy Gordziałkowscy – seniorzy promujący zdrowy styl życia

14.  Koła Gospodyń Wiejskich: Ogródek, Pianki, Cierzpięty, Szwejkówko, Grądy, Gaudynek, Wierzbiny, Odoje

15.  Sołectwa: Dąbrówka

16.  Namiot promocyjny IV Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej Giżycko

17.  Elwira Zadroga i Agnieszka Kaczmarczyk – fotografia

18.  Czuły dotyk – profilaktyka nowotworu piersi

19.  Ochotnicza Straż Pożarna – pierwsza pomoc – Marzena Semenowicz

20.  Mobilny Punkt Szczepień - covid 19

21.  Mammobus

Obsługę techniczną imprezy (scena, nagłośnienie, światła) oraz strefę atrakcji dla dzieci zapewnili pracownicy Polany Kultury w Orzyszu.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-08-03 23:48 | Joanna Kamieniecka

"Regionalizmy i regionalizm. Mazurzy w historii, pamięci oraz zapomnianym języku" - w Bibliotece

Zapraszamy na wykład językoznawczy dr Eweliny Grześkiewicz, który odbędzie się w Bibliotece Polany Kultury 4 sierpnia 2021 o godz. 16:00.

W trakcie wykładu serwujemy najsmaczniejszą kawkę w okolicy. Zapraszamy wszystkich wielbicieli Mazur i naszej historii.
 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-08-03 23:34 | Joanna Kamieniecka

Azymut MŁODZIEŻ czyli Dzień Otwarty Centrum Młodzieżowego w Orzyszu

1 czerwca 2021 r. społeczność Orzysza postawiła pierwsze kroki w Centrum Młodzieżowym, nowej przestrzeni, stwarzającej nowe możliwości nastoletniej grupie mieszkańców miasta.

Przestronne miejsce dla młodych ulokowane jest w sercu Orzysza w Ratuszu Miejskim na powierzchni 400 m2. Jest odpowiedzią na swoiste potrzeby juniorów. Młodzież umeblowała swoje centrum, nadała mu nazwę, stworzyła galerię artystyczną oraz napisała hip-hopowy hymn, promujący to miejsce.

Centrum Młodzieżowe funkcjonuje jako świetlica miejska z programem profilaktycznym i stanowi element strukturalny samorządowej instytucji kultury - POLANY KULTURY Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Orzyszu. W ofercie można skorzystać z: bogatego zbioru gier sportowych i planszowych, pracowni komputerowej, kina, sali konferencyjno-integracyjnej, rajdów rowerowych, spływów kajakowych, zajęć artystycznych i rękodzielniczych. Tego wyjątkowego dnia wszyscy goście zostali obdarowani upominkami i słodkościami, mieli okazję złożyć swój wpis do księgi pamiątkowej oraz na artystycznym drzewie naściennym.

 

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-06-12 02:00 | Joanna Kamieniecka

Dzień Dziecka 2021 na Polanie Kultury w Orzyszu

1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. Z tej okazji pracownicy Polany Kultury przygotowali kilka miłych niespodzianek zarówno dla najmłodszych milusińskich jak i starszej grupy młodzieży.

Na terenie zielonym przy Pałacyku Polany Kultury odbyły się plenery artystyczne. Młodzież zapoznała się z ofertą naszej instytucji, wzięła udział w warsztatch kreatywnych i zabawach integracyjnych oraz wspólnym grillu.

Młodzi ludzie poznali sztukę rzeźbiarską i spróbowali własnych sił poprzez pracę w mydle. Powstały piękne sowy, ryby, kwiaty i żółwie. Inspiracją była możliwość obserwowania prawdziwego rzeźbiarza przy pracy.

Centrum Młodzieżowe Polany Kultury miało tego dnia swój Dzień Otwarty. Oprócz zwiedzania Centrum goście mogli wpisać się do księgi pamiątkowej. Każdy dostał również miły upominek. Goście śpiewali karaoke, podziwiali Galerię Sztuki Centrum Młodzieżowego, zwiedzali wszystkie pomieszczenia a na zakończenie zostawili swoje autografy na drzewie pamiątkowym. 

Biblioteka Polany Kultury zorganizowała dla najmłodszych dzieci animacje oraz zajęcia artystyczne na świeżym powietrzu. Maluchy miały możliwość zabawy na dmuchanym zamku, udziału w bajkowych zagadkach i szeregu zabaw animacyjnych. Nasza propozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem przechodniów i nikt nie wyszedł od nas z pustymi rękami.

 

 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-06-06 13:13 | Joanna Kamieniecka

Komunikat dotyczący otwarcia świetlic wiejskich.

Informujemy, że 1 czerwca 2021 r. wracają zajęcia w Świetlicach Wiejskich w Gminie Orzysz. W związku z faktem, że od 21 maja znów możemy prowadzić zajęcia wewnątrz naszych świetlic z zachowaniem obostrzeń zgodnych z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 879).
informujemy, że:

od dnia 1 czerwca 2021 r. wznawiamy: 

 prowadzenie działalności przez domy i ośrodki kultury oraz świetlice 

 w pomieszczeniach, pod warunkiem udziału nie więcej niż 15 osób, zachowania odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami, zapewnienia, aby uczestnicy realizowali nakaz zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 25 ust. 1, oraz zapewnienia, aby uczestnicy nie spożywali napojów lub posiłków.

 

W celu wynajęcia świetlicy wiejskiej konieczny jest kontakt z podmiotem zarządzającym świetlicą tj. Polaną Kultury w Orzyszu. Warunkiem korzystania ze świetlicy będzie również podpisanie oświadczenia i przestrzeganie zapisanych w nim zasad.

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-06-01 10:05 | Joanna Kamieniecka

4 maja 2021 r.- dniem wolnym od pracy na Polanie Kultury w Orzyszu

Na podstawie ZARZĄDZENIA Nr 4.04.2021 Dyrektora POLANY KULTURY Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Orzyszu z dnia 27 kwietnia 2021 roku, dzień 4 maja 2021 r. ustanowiony został dniem wolnym od pracy dla pracowników POLANY KULTURY w Orzyszu w zamian za święto przypadające w sobotę, tj. w dniu 1 maja 2021 r.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-05-03 15:05 | Joanna Kamieniecka

Międzypokoleniowy Chór Wirtualny zaśpiewa 3 Maja 2021 r.

Pasjonatów śpiewu zapraszamy do Międzypokoleniowego Chóru Wirtualnego i wspólnego nagrania „Hymnu Konstytucji 3 maja”. Zgłoszenia do udziału w nagraniach przyjmujemy telefonicznie, do dnia 16 kwietnia.

Studio nagrań Polany Kultury pracować będzie w reżimie sanitarnym w dniach od 19 do 23 kwietnia. Każdy chórzysta zarejestrowany zostanie pojedynczo. Film, będący produktem końcowym przedsięwzięcia opublikujemy 3 maja 2021 r. w formie audio – video na kanale YouTube Polany Kultury oraz profilach Facebookowych.

Serdecznie zapraszamy do WSPÓLNEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA! 

Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-04-09 12:46 | Joanna Kamieniecka

Biblioteka niezmiennie OTWARTA dla Czytelników

Przedstawiamy aktualnie obowiązujące zasady funkcjonowania Biblioteki Polany Kultury. Biblioteka jest OTWARTA mimo wszystko i zaprasza swoich Czytelników serdecznie!

Ze względu na sytuację epidemiczną w województwie warmińsko-mazurskim, na podstawie § 28 ust. 6 i ust. 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od dnia 4 marca 2021 roku DO ODWOŁANIA wprowadzono ograniczenie prowadzenia działalności przez instytucje kultury, w tym przez biblioteki, polegające na zakazie:

- udostępniania zbiorów czytelnikom i użytkownikom,

- organizacji wydarzeń z udziałem publiczności.

Zgodnie z rekomendacjami Biblioteki Narodowej udostępniamy zbiory tylko na zewnątrz budynku, który niestety musi być zamknięty dla użytkowników, dlatego od 4 marca 2021 do odwołania Biblioteka Polany Kultury wymiana książek następuje przed wejściem do biblioteki, które znajduje się po lewej stronie budynku Ratusza (przy rampie podjazdowej).

Procedura wygląda następująco:

1. czytelnik zamawia wybrane publikacje w dogodny dla siebie sposób: poprzez katalog on-line na www.szukamksiazki.pl, telefonicznie: 533 564 991 lub 873 070 965 , e-mailowo: biblioteka@orzysz.pl,

2. bibliotekarz po skompletowaniu zamówienia czytelnika umawia z nim termin odbioru na konkretną godzinę,

3. bibliotekarz rejestruje zbiory na koncie użytkownika i przygotowuje paczkę z zamówionymi egzemplarzami,

4. o umówionej godzinie bibliotekarz przekazuje paczkę czytelnikowi, tzn. zostawi ją na wózku przed wejściem, którą czytelnik odbiera i zostawia ewentualnie zwroty.

W związku z niedogodnościami Biblioteka podjęła dodatkowe działania na rzecz użytkowników, tzn. wprowadziliśmy większy limit wypożyczanych egzemplarzy a  wszystkim Czytelnikom przedłużyliśmy okres wypożyczenia książek.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-04-08 13:28 | Joanna Kamieniecka

Ograniczenia w pracy Biblioteki Polany Kultury

Ze względu na sytuację epidemiczną w województwie warmińsko-mazurskim, na podstawie § 28 ust. 6 i ust. 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wprowadzono ograniczenie prowadzenia działalności przez biblioteki.

Ograniczenia dotyczą:
- udostępniania zbiorów czytelnikom i użytkownikom,
- organizacji wydarzeń z udziałem publiczności.
Biblioteka Narodowa rekomenduje udostępnianie zbiorów tylko na zewnątrz budynków, które mają być zamknięte dla użytkowników.
Od 4 marca Biblioteka Polany Kultury będzie udostępniać księgozbiór w następujący sposób:
- wymiana książek przed wejściem do biblioteki, które znajduje się po lewej stronie budynku Ratusza, tam gdzie jest zamontowany metalowy podjazd dla osób niepełnosprawnych.
Procedura będzie wyglądać następująco:
- czytelnik zamawia poprzez katalog on-line, telefonicznie, e-mailowo wybrane publikacje,
- bibliotekarz po skompletowaniu zamówienia czytelnika umawia z nim termin odbioru na konkretną godzinę,
- bibliotekarz rejestruje zbiory na koncie użytkownika i przygotowuje paczkę z zamówionymi egzemplarzami,
- o umówionej godzinie bibliotekarz przekazuje paczkę czytelnikowi, tzn. zostawi ją na wózku przed wejściem, którą czytelnik odbiera i zostawia ewentualnie zwroty.
W związku z niedogodnościami Biblioteka podejmie dodatkowe działania na rzecz użytkowników, tzn.
wprowadzi większy limit wypożyczanych egzemplarzy, wszystkim Czytelnikom przedłuży okresu wypożyczenia książek.
Pracownicy Biblioteki Polany Kultury zawsze służą pomocą.
Zapraszamy. 

Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-03-14 14:39 | Joanna Kamieniecka

Nabór na stanowisko Kierownika Biblioteki POLANY KULTURY w Orzyszu

Dyrektor POLANY KULTURY w Orzyszu ogłasza nabór na stanowisko Kierownika Biblioteki i zachęca osoby dynamiczne, kreatywne i przedsiebiorcze do zapoznania się z warunkami aplikacyjnymi.

 Z treścią ogłoszenia można zapoznać się na BIPie POLANY KULTURY pod adresem: http://bip.dk.orzysz.pl/index.php?wiad=108

 

 

Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-03-05 13:42 | Joanna Kamieniecka

Wręczenie nagród za Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową 2020

W rezultacie drugiej edycji konkursu na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową o nagrodę Burmistrza Orzysza w Ratuszu Miejskim stanęła niecodzienna wystawa świąteczna. Była ona tłem uroczystego wręczenia nagród i dyplomów, które odbyło się 22 stycznia 2021 roku o godzinie 10:00. Miło nam poinformować, że nagrody zostały przyznane w następujący sposób:

I miejsce: Rodzina Stypułkowskich – nagroda w wysokości 500 zl.

II miejsce: Laura Duda – nagroda w wysokości 300 zł.

III miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Okartowie – nagroda w wysokości 100 zł.

Wyróżnienie: Gabriela Duda – nagroda w wysokości 50 zł. 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że ta rodzinna, wyjątkowa tradycja kultywowana jest w naszej gminie, wśród naszej społeczności lokalnej.  Organizatorami konkursu byli: Burmistrz Orzysza oraz Polana Kultury w Orzyszu.

 


Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-01-22 20:58 | Joanna Kamieniecka

Polana Kultury zrealizowała projekt w programie Infrastruktura Domów Kultury 2020

Projekt pod nazwą "Zakup wyposażenia na potrzeby edukacji kulturalnej Domu Kultury w Orzyszu" realizowany był w okresie od 01.07.2020 do 31.12.2020 roku. Koszt całkowity zadania wyniósł - 55 750,00 zł, dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego to 44 600,00 zł (80% zadania), wkład własny wyniósł 11 150,00 zł.

Celem projektu była poprawa warunków funkcjonowania orzyskiego domu kultury w zakresie działalności statutowej, w szczególności związanej z prowadzeniem edukacji i animacji kulturalnej, poprzez zakup sprzętu do działań programowych i podstawowego wyposażenia meblowego. Planowane działania przyczyniły się do poprawy efektywności, podniesienia poziomu i zwiększenia standardu oferowanych usług z zakresu działalności kulturalnej jednostki. Pozwoliło to także na rozszerzenie oferty pracowni artystycznych oraz umożliwiło dotarcie do większej ilości odbiorców. Realizacja projektu zakładała zakup wyposażenia meblowego, głównie do pracowni artystycznych oraz technicznego do organizacji imprez plenerowych.

Gmina Orzysz, mając na uwadze szczególny potencjał kreatywny jej mieszkańców, przekazała w 2017 roku na rzecz działalności Domu Kultury dwukondygnacyjny budynek, który po modernizacji nazwany został Orzyskim Pałacem Kultury. W kolejnych latach udało się również pozyskać i wyremontować cztery parterowe budynki przylegające do "Pałacyku". Cały kompleks infrastrukturalny tworzy stylową i nowoczesną przestrzeń dla rozwoju kultury lokalnej. Dzięki rozbudowanej przestrzeni użytkowej Dom Kultury stworzył możliwość do poszerzenia oferty zajęć artystyczno-kulturalnych.

Celem projektu była poprawa warunków pracy instruktorów i komfort uczestnictwa:

 • w zajęciach muzycznych (szeroka grupa odbiorców) oraz występach zespołów: zakup 5 szt. statywów mikrofonowych,
 • w zajęciach lutniczych (13-18, dorośli): zakup 4 stołów i 12 krzeseł ,
 • w zajęciach plastycznych (szeroka grupa odbiorców): zakup 1 laminarki, 1 gilotyny, 1 zestawu antyram, i 1 systemu ekspozycyjnego, 10 krzeseł
 • w zajęciach radiowych (13-19 lat) i youtuberskich (5-18 lat): zakup 5 foteli biurowych obrotowych, 5 szt. słuchawek, 3 zestawów głośników komputerowych, 3 zestawów rolet okiennych antywłamaniowych,
 • w zajęciach fotograficznych (szeroka grupa odbiorców): zakup 1 systemu ekspozycyjnego, 1 laptopa wraz z oprogramowaniem,
 • w zajęciach teatralnych (5-18 lat): zakup 2 wieszaków garderobianych na kółkach,
 • w zajęciach Klubu Seniora/Uniwersytetu Trzeciego Wieku (seniorzy): zakup 1 laptopa z oprogramowaniem, 1 zestawu składanych krzeseł, 8 stołów składanych na kółkach, 1 zestawu rampy podjazdowej dla wózków inwalidzkich, 3 podpórek do wstawania z krzesła,
 • w obsłudze biura: zakup 1 niszczarki do dokumentów, 1 laptopa wraz z oprogramowaniem,
 • w obsłudze imprez plenerowych (szeroka grupa odbiorców): zakup 3 zestawów namiotów, 10 zestawów składanych mebli plenerowych (stół i dwie ławki),

Dzięki zakupieniu nowego wyposażenia zapewnilismy zdecydowanie lepszą jakość prowadzonych zajęć, rozszerzyliśmy i uatrakcyjniliśmy ofertę kulturalną oraz podnieślismy jakość obsługi lokalnych wydarzeń plenerowych (tj festyny wiejskie, dożynki gminne, koncerty, uroczystości państwowe). Celem projektu było również zwiększenie dostępności oferty kulturalnej dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnością, poprzez zakup składanej rampy dla wózków inwalidzkich oraz podpórek do wstawania z krzesła.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19  listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-01-14 09:54 | Joanna Kamieniecka

Komunikat dyrektora POLANY KULTURY w Orzyszu w sprawie działania świetlic wiejskich

W związku ze stale napływającymi pytaniami i wątpliwościami związanymi z aktualną działalnością świetlic wiejksich w Gminie Orzysz, przypominamy Państwu o obowiązującym do 17 stycznia 2021 ZAWIESZENIU działalności instytucji kultury a w związku z tym, że świetlice pozostają w zarzadzie instytucji kultury, ich działanie jest także zamrożone - w myśl Rozporządzenia Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 w sprawie ustanowienia okreslonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystapieniem epidemii.

Podobnie jak Państwu i nam zależy na powrocie do normalnego funkcjonowania i również oczekujemy na sposobność spotkania się twarza w twarz. Będziemy na bieżąco Państwa informować w przypadku zmiany stanu rzeczy.

Z poważaniem, 

dyrektor Polany Kultury w Orzyszu - Joanna Kamieniecka 

Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-01-11 00:56 | Joanna Kamieniecka

Wyniki II Konkursu na Najpiekniejszą Szopkę Bożonarodzeniową

Zgodnie z pkt II, podpunkt 1. Regulaminu II Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową o Nagrodę Burmistrza Orzysza nagrody zostały przyznane według ilości polubień na profilu Facebook pod filmem prezentującym daną szopkę w terminie od dnia ich publikacji tj. 21 grudnia 2020 r. do dnia 4 stycznia 2021r. do godziny 12.00. (na podstawie zrzutów z ekranu, które zamieszczamy w fotogalerii poniżej).

Miło nam poinformować, że nagrody zostały przyznane w następujący sposób:

 

I miejsce: Rodzina Stypułkowskich (542 lajki)

II miejsce: Laura Duda (450 lajków)

III miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Okartowie (191 lajków)

Wyróżnienie: Gabriela Duda (150 lajków)

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że ta wyjątkowa tradycja kultywowana jest w naszej gminie a dzięki konkursowi usłyszała o nim cała Polska a nawet świat.

Zgodnie z Regulaminem od decyzji ogłoszonej przez Organizatora nie przysługuje odwołanie ani nie będzie prowadzona na ten temat żadna korespondencja.

Prace konkursowe wystawione są w Ratuszu Miejskim na dolnym holu. Wszyscy nagrodzeni zostaną poinformowani o terminie wręczenia nagród drogą telefoniczną.

Zrzut z ekranu 4 stycznia 2021, godz. 12:00
Zrzut z ekranu 4 stycznia 2021, godz. 12:00
Zrzut z ekranu 4 stycznia 2021, godz. 12:00
Zrzut z ekranu 4 stycznia 2021, godz. 12:00
Zrzut z ekranu 4 stycznia 2021, godz. 12:00
Zrzut z ekranu 4 stycznia 2021, godz. 12:00
Zrzut z ekranu 4 stycznia 2021, godz. 12:00
Zrzut z ekranu 4 stycznia 2021, godz. 12:00
Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-01-05 16:07 | Joanna Kamieniecka

II KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ O NAGRODĘ BURMISTRZA ORZYSZA

Serdecznie ZAPRASZAMY do udziału w gminnym konkursie bożonarodzeniowym!
Prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM Konkursu. Karta Zgłoszenia zamieszczona jest w załączniku.
CZEKAMY NA WASZE PRACE KONKURSOWE!

II KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

O NAGRODĘ BURMISTRZA ORZYSZA

 

 

REGULAMIN KONKURSU

 

 

Postanowienia ogólne

 

Organizatorami Konkursu jest Burmistrz Orzysza oraz POLANA KULTURY Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu. 

 

Celem konkursu jest:

 • podtrzymywanie tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych;
 • stymulowanie inwencji twórczej w zakresie inscenizacji szopek z wprowadzeniem akcentów regionalnych;
 • prezentacja szopki bożonarodzeniowej jako elementu tradycji związanego ze świętami Bożego Narodzenia;
 • rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży, a także dorosłych oraz uzdolnień plastycznych.

 

Tematyka konkursu:

 

Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy plastycznej – szopki bożonarodzeniowej statycznej lub ruchomej. Należy uwzględnić elementy tradycji Bożego Narodzenia.

 

I. Warunki konkursu

 

1. W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy Gminy Orzysz, będący przedstawicielami wszystkich grup wiekowych: dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać prace indywidualnie lub zespołowo.

 

2. Każdy uczestnik (zespół uczestników) powinien zgłosić i dostarczyć najpóźniej do dnia 18 grudnia 2020 r. do godziny 12.00. jedną pracę przestrzenną wykonaną z dowolnego tworzywa.

 

3. Konstrukcja szopki powinna być stabilna. Wszelkie elementy powinny być przymocowane w taki sposób, by nie przesuwały się. Pracę należy opatrzyć metryczką zawierającą dane: imię i nazwisko autora/autorów, telefon kontaktowy i miejscowość (ze względu na przepisy RODO, metryczka powinna być tak umocowana, aby z łatwością można było ją odczepić).

 

Każdej pracy zostanie nadany NUMER według kolejności dostarczenia zgłoszenia do siedziby organizatora.

 

4. W przypadku zgłoszenia szopki o szerokości/długości podstawy powyżej 1,2 m organizator prosi

o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 663-931-299.

 

5. Szopkę wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia należy przesłać lub dostarczyć osobiście na adres:

Polana Kultury  w Orzyszu, ul. Wojska Polskiego 9D, 12-250 Orzysz do dnia 18 grudnia 2020 roku

do godziny 12.00.

Karta zgłoszeniowa stanowi załącznik do niniejszego regulaminu.

  

Prace konkursowe zostaną zaprezentowane w lokalnych Kościołach w okresie od  22 grudnia 2020 r. 

do 08 stycznia 2021 r.

 

6. Pisemne zgłoszenie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody przez uczestników na przetwarzanie danych osobowych wyłącznie do celów konkursu (w tym publikacji prasowej). Zgłoszenie osoby, która nie ukończyła lat 18 musi być podpisane przez jej rodzica/prawnego opiekuna.

 

7. Zgłaszający pracę oświadcza, że jest ona jego autorskim dziełem.

 

8. Organizator nie odpowiada za wszelkie usterki podczas wystawy Szopek.

 

9. Zgłaszający ma możliwość wyrażenia zgody na zlicytowanie konkursowej Szopki na rzecz 29. Finału WOŚP w dniu 10 stycznia 2021 r.

 

10. Zgłoszenie udziału w konkursie oznacza również pełną i nieodwołalną akceptację warunków niniejszego regulaminu.

 

II. Ocena i nagrody

 

1.   Prace konkursowe zostaną opatrzone numerem zgodnie z kolejnością zgłoszeń oraz sfotografowane przez Organizatora. Następnie zdjęcia wszystkich prac zostaną opublikowane na profilu facebook Polany Kultury w Orzyszu.

Konkurs wygrywają prace, które uzyskają największą ilość polubień na profilu facebook https://www.facebook.com/polanakultury/ w terminie od dnia publikacji do dnia 4 stycznia 2021r

do godziny 12.00. (na podstawie zrzutów z ekranu).

 

2.   Wyniki konkursu zwierające imiona i nazwiska autorów nagrodzonych prac zostaną podane

do publicznej wiadomości na facebooku Urzędu Miejskiego w Orzyszu, facebooku Polany Kultury w Orzyszu oraz na stronie internetowej: http://www.orzysz.pl;  dnia 5 stycznia 2021 r.

 

3. Uczestnicy konkursu zostaną powiadomieni o terminie wręczenia nagród i dyplomów telefonicznie.

 

4. Od decyzji ogłoszonej przez Organizatora nie przysługuje odwołanie ani nie będzie prowadzona na ten temat żadna korespondencja.

  

5. Nagrody:

 • I miejsce: 500 zł;
 • II miejsce: 300 zł
 • III miejsce: 100 zł
 • I wyróżnienie: 50 zł
 • II wyróżnienie: 50 zł

Dla pozostałych uczestników przewidziane są pamiątkowe dyplomy.

 

 

Informacje związane z konkursem można uzyskać  w sekretariacie Polany Kultury w Orzyszu pod numerem telefonu 663-931-299.

 

Klauzula informacyjna

 

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Polana Kultury w Orzyszu z siedzibą przy ul. Wojska Polskiego 9D, 12-250 Orzysz, reprezentowana przez: Dyrektor Polany Kultury w Orzyszu Joannę Kamieniecką

 

1) Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych, z którym mogą Państwo kontaktować się we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych za pośrednictwem adresu e-mail:

inspektor@cbi24.pl lub pisemnie na adres Administratora.

 

2) Dane osobowe przetwarzane będą w celu:

 

tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury a także w celu wspierania i promocji twórczości, edukacji i oświaty kulturalnej oraz działań i inicjatyw kulturalnych, jak również w celu realizacji praw oraz, obowiązków wynikających z przepisów prawa tj. art. 6 ust. 1 lit. c RODO oraz ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. 1991/114 poz. 493 ze zm.) oraz na podstawie Pana/Pani zgody wyrażonej w jednym lub większej liczbie określonych celów (art. 6 ust. 1 lit. a).

 

3) Pani/Pana dane osobowe będą lub mogą być przekazywane wyłącznie podmiotom uprawnionym

do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.

 

4) Podawane dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji wskazanych

w pkt. 2 celów, a po tym czasie przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy prawa.

 

5) Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, sprostowania, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania a także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz do przenoszenia danych.

 

6) Posiada Pani/Pan prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego.

 

7) Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym, wynika z realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawa.

 

8) Pana/Pani dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji.

 

   

Załączniki

 1. Karta zgłoszenia
 2. Regulamin str.1.
 3. Regulamin str. 2
 4. Regulamin str. 3
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-11-25 09:54 | Joanna Kamieniecka

Dom Kultury zamknięty do odwołania

KOMUNIKAT DYREKTOR Domu Kultury w Orzyszu z dnia 26.10.2020 r.
w sprawie zmiany zasad funkcjonowania Domu Kultury w Orzyszu
oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Orzyszu.

W związku z nasilającą się epidemią SARS-COV-2 i obowiązującymi w czerwonej strefie obostrzeniami, informuję że od poniedziałku, 26 października 2020 r. do odwołania Dom Kultury w Orzyszu jest zamknięty dla interesantów.

Zawieszam niniejszym zajęcia w sekcjach zainteresowań, warsztaty, próby zespołów oraz spotkania w Klubie Seniora do odwołania.

W celu załatwienia sprawy zachęcamy do kontaktu:

             - listownego pod adresem ul. Wojska Polskiego 9D, 12-250 Orzysz

             - telefonicznego pod numerem telefonu: 87 42 37 010, kom.  663 931 299

             - e-mailowego pod adresem: dk@orzysz.pl

             - poprzez Messenger na Facebooku Domu Kultury w Orzyszu

 

Dyrektor Joanna Kamieniecka

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-10-25 19:43 | Joanna Kamieniecka

Tomek Staniszewski gościem Polskiego Radia Orzysz

Zapraszamy do odsłuchania rozmowy z miłośnikiem motoryzacji, rajdowcem, podróżnikiem, konstruktorem i rekonstruktorem, inicjatorem wielu odważnych projektów motoryzacyjnych - Tomkiem Staniszewskim. 5 września 2020 trasa powołanego do życia przez Tomka ogólnopolskiego rajdu EnduroRally24, przebiegała także przez Orzysz.

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-09-27 10:59 | Joanna Kamieniecka

Wakacyjni goście Polskiego Radia Orzysz

Grono znanych i cenionych osobowości zaszczyciło nasze studio radiowe latem a wśród nich Robert Kasprzycki, Elżbieta Topolska, Piotr Malczewski oraz Piort Brysacz. Rozmowy zarejestrowano w rozgłosni radiowej przy Domu Kultury w Orzyszu a wysłuchać ich można na kanale YouTube orzyskiego DK.

29 czerwca zarejestrowaliśmy wywiad z Elżbietą Topolską – działaczką społeczną, socjolog, zajmującą się zagadnieniami kultury. Rozmowa dotyczyła odwagi do realizowania swoich pasji życiowych, niezbędnej do tego otwartości oraz umiejętności obnażania „imaginariów”. 15 lipca gościliśmy Piotra Brysacza, dziennikarza i redaktora, autora książki „Patrząc na wchód”  oraz Piotra Malczewskiego, fotografa i podróżnika,  którzy opowiadali o miejscach magicznych, książkach, Czarnej Hańczy, Budzie Ruskiej a także o  Festiwalu Literackim „ Patrząc na Wschód”, którego współorganizatorem był w tym roku także Dom Kultury w Orzyszu oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Orzyszu.
16 sierpnia odwiedził nas Robert Kasprzycki, polski poeta, pieśniarz, wokalista, muzyk i kompozytor, a także tłumacz, felietonista, recenzent i autor tekstów kabaretowych. Opowiedział o nowej dla siebie roli, którą realizuje online prowadząc vloga „Słów Łowienie”, strategiach powoływania do życia tekstu literackiego, swoich mistrzach i inspiracjach oraz sprzężeniu z gitarą i piosenką autorską.
Wszystkie wywiady dostępne są na kanale You Tube Domu Kultury w Orzyszu. Zachęcamy do wysłuchania.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-09-06 10:29 | Joanna Kamieniecka

Jak minęło lato na Polanie Kultury? Twórczo i aktywnie!

Letnią ofertę artystyczną Domu Kultury w Orzyszu przyjęliście Państwo z zainteresowaniem, które przełożyło się zarówno na frekwencję jak i na efekty warsztatów.

W trakcie Plenerów na Polanie, które odbyły się czterokrotnie na świeżym powietrzu z towarzyszeniem koncertów akordeonowych na żywo, powstały kamienne ozdoby ogrodów (7 lipca), donice, wykonane różną techniką (21 lipca) a także obrazy olejne, których tematem przewodnim było hasło „kwiaty polne” (25 sierpnia). Wspólnie powołaliśmy do życia także piękną kolekcję szkiców architektonicznych współczesnego i dawnego Orzysza (12 sierpnia).

Propozycją, która podbiła serca orzyszan były także warsztaty kuglarskie, prowadzone przez instruktorów Patrycję Mańko oraz Bartłomieja Harna w dniach 11 i 28 sierpnia. Uczestnicy warsztatów mieli okazję obejrzeć pokaz kuglarski z użyciem ognia, wykonany przez grupę Kasai z Pisza. W trakcie zajęć posługiwaliśmy się w pełni bezpiecznymi ledowymi poikami kuglarskimi, atrakcyjnymi ze względu na zmieniające się barwy i kształty.

Dziękujemy licznej i międzypokoleniowej grupie warsztatowiczów, wśród których znalazły się dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy i zapraszamy do realizacji naszej śródrocznej oferty zajęciowej od września.

Joanna Kamieniecka 

 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-09-06 10:06 | Joanna Kamieniecka

"Balladyna" Juliusza Słowackiego w interpretacji Orzyszan

Mieszkańcy Gminy Orzysz włączyli się do 9 edycji ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo pn Narodowe Czytanie 2020. Grupa licząca 40 osób, w tym dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy zarejestrowali w Studio Nagrań przy Domu Kultury w Orzyszu sztukę, złożoną z 5 aktów, które z kolei rozwarstwiają się na kolejne sceny. Nad pracami czuwał zespół w składzie: reżyser obsady - Ewa Stankiewicz oraz reżyser dźwięku - Krzysztof Roszko.

Prace studyjne nad rejestracją materiału zajęły 2 miesiące. Potem wszystkie zgromadzone ścieżki dźwiękowe zostały poddane masteringowi oraz obróbce artystycznej.

Dziękujemy Państwu za udział w akcji i za twórczą energię, jaką wnieśliście do studia nagrań. 

Zapraszamy do wysłuchania produktu końcowego - audiobooka zamieszczonego na kanale Youtube Domu Kultury w Orzyszu.

Premiera on-line odbyła się 5 września 2020 r. o godz. 17:00. 

Joanna Kamieniecka 

Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-09-06 09:25 | Joanna Kamieniecka

Najpiękniejsze wieńce dożynkowe stanęły w Ratuszu Miejskim

Co roku celebrujemy w Gminie Orzysz Święto Plonów – Dożynki i chociaż wrzesień 2020 jest pełen napięcia i niepokoju związanego z sytuacją epidemiczną nie pozwolimy na to, by najpiękniejsze polskie tradycje odeszły w zapomnienie.

Symbolicznie obchodziliśmy dziś Święto Plonów, nadając mu formę jednego z najbardziej spektakularnych konkursów, organizowanych przez Burmistrza Orzysza a mianowicie  „Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”. W trakcie uroczystości nie zabrakło obrzędowości i pieśni żniwnych w wykonaniu Orzyszanek.

Jury w składzie, Siostra Ewa Kozak – Przewodnicząca Komisji oraz członkinie, Pani Krystyna Ziółkowska i Ewa Kurzela postanowiło przydzielić nagrody w sposób następujący:

I miejsce – Zespół Śpiewaczy Orzyszanki

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Ogródku

III miejsce – Sołectwo Dziubiele

Dodatkowo, ze względu na sytuację epidemiczną konkurs został rozbudowany o element medialny i Organizator przyznał także nagrodę specjalną za najlepszy film prezentujący sposób przygotowania wieńca. Nagroda ta trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich w Ogródku.

Nagrody uczestnikom wręczyli Burmistrz Orzysza, Pan Zbigniew Włodkowski oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej, Pani Anna Pilarczyk.

Dziękujemy za udział w konkursie i cieszymy się, że dzięki  Waszym pracom mogliśmy poczuć dożynkowy klimat. Jednocześnie życzymy wszystkim, abyśmy za rok spotkali się w pełnym zdrowiu na radosnej, plenerowej imprezie dożynkowej.

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-09-03 18:10 | Joanna Kamieniecka

Ruszył "Squad atrakcji terenowych"!

2 sierpnia odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu pn. „Squad atrakcji terenowych – aranżacja małej infrastruktury turystycznej i zakup wyposażenia” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2014-2020. W ramach projektu Stowarzyszenie Squad Inicjatyw organizuje gry terenowe,dostosowane do wieku i predyspozycji uczestników a także zakupuje sprzęt i wyposażenie niezbędne do organizacji imprez na świeżym powietrzu m.in.. namioty, ławki terenowe, kompasy, kamery terenowe czy grill.

Na pierwszą grę terenową przyjechała grupa dzieci autystycznych wraz z rodzicami i opiekunami, którzy są członkami Stowarzyszenia Niebieski Miś. Atrakcje na świeżym powietrzu a przede wszystkim misja gry terenowej zajęły uczestników bez reszty. Wyzwolił się duch rywalizacji. Na zakończenie spotkania członkowie Stowarzyszenia Squad Inicjatyw  zorganizowali przejażdżki quadami. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych taką formą spędzenia czasu do kontaktu z nami.

Tel. 501 175 923 lub 87 42 37 010 

Prezes Stowarzyszenia Squad Inicjatyw

Krzysztof Roszko 

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-08-03 10:41 | Joanna Kamieniecka

Poezja królowała w sobotni w wieczór w Ogródku. Za nami gala XVI edycji OKP im. Michała Kajki.

Oby więcej takich wieczorów na Mazurach, jak ten 1 sierpnia 2020 r. Tego dnia Ogródek ugościł poetycko-muzyczną ucztą wszystkich licznie przybyłych gości.


Wiersze laureatów zaprezentował aktor teatralny i filmowy – Piotr Machalica, który utworem Michała Kajki „Słyń piosenko” rozpoczął tegoroczną galę. Nagrody wręczyli patroni Konkursu: Starosta Piski – Andrzej Nowicki i w imieniu Burmistrza Orzysza Zbigniewa Włodkowskiego – Zastępczyni Burmistrza Beata Jażdżewska. Werdykt ogłosił przewodniczący jury tegorocznej edycji Konkursu – prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jury XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego obradujące w składzie:
przewodniczący: prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski oraz członkowie: Zbigniew Fałtynowicz i Marek Zagańczyk, po zapoznaniu się z 248 zestawami wierszy postanowiło nie przyznawać I nagrody
> II nagroda trafiła do Martyny Pankiewicz-Piotrowskiej z Wrocławia,
> III nagroda do Aleksandry Onopiuk z Nowych Litewnik.
Ponadto jury postanowiło uhonorować:
> I wyróżnieniem Grzegorza Baczewskiego z Warszawy,
> II wyróżnieniem Aleksandrę Jokiel z Bralina,
> III wyróżnieniem Aglaję Janczak z Warszawy.

DZIĘKUJEMY wszystkim autorom i poetom z całej Polski za podzielenie się swoją twórczością i poddanie się ocenie jury.

DZIĘKUJEMY sponsorom i patronom naszego konkursu: Staroście Piskiemu - Andrzejowi Nowickiemu, Burmistrzowi Orzysza - Zbigniewoi Włodkowskiemu, Dwumiesięcznik Literacki TOPOS i Gazeta Olsztyńska. Tegoroczna edycja wydarzenia finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz z pomocą finansową Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

WIELKIE DZIĘKUJĘ kierujemy do wszystkich, którzy gościli wczoraj w Ogródku!

I oczywiście pracownikom Dom Kultury w Orzyszu i Muzeum Michała Kajki w Ogródku

 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-08-02 17:20 | Joanna Kamieniecka

Hymn Orzysza w nowej odsłonie

W efekcie konkursu "Muzyczna Kwarantanna" powstała nowa interpretacja Hymnu Orzysza w wykonaniu lokalnej młodzieży. Prace zarejestrowano w studio nagrań przy Domu Kultury a aranżacją zajęli się instruktorzy muzyczni DK.


Finał konkursu "Muzyczna kwarantanna" na wykonanie Hymnu Orzysza odbył się 8 czerwca 2020 w Pawilonie Brzozowym. Konkurs odbył się on-line i cieszymy się, że nagrody mogliśmy już wręczyć osobiście.
Hymn Orzysza, który powstał w 2005 roku do słów P.Tadeusza Charmuszko z Suwałk i muzyki P. Jolanty Żuber z Orzysza, obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia. W wykonaniu orzyskich dzieci i młodzieży wybrzmiał szczególnie pięknie. Jury w osobach instruktorów muzycznych Domu Kultury, Krzysztofa Roszko i Kamila Szejdy zadecydowało o przydzieleniu nagród w sposób następujący:
I miejsce - Monika Zawadzka
II miejsce - Agnieszka Kuźmicka
III miejsce - Patrycja Biedrzycka
wyróżnienie - Zuzanna Zajkowska
wyróżnienie - Gabriela Radzikowska
wyróżnienie - Filip Adamski

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział w inicjatywie i za nowe wykonanie Hymnu.

 

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-07-01 22:26 | Joanna Kamieniecka
Pokrewne (tag): turystyka

Lekcja 15-To co wygląda na koniec może być nowym początkiem! Finał projektu Młodzieżowa Pozytywka

Kilka dni temu dzieci i młodzież zakończyły kolejny rok szkolny, tym samym rozpoczynając letnie wakacje. Z końcem czerwca również uczestnicy Młodzieżowej Pozytywki uroczyście zakończyli realizację projektu dofinansowanego z regionalnego konkursu grantowego Równać Szanse 2019. Pożegnania z osobami, z którymi przeżyliśmy wspaniałe chwile są zazwyczaj bardzo trudne. Tym razem nasze spotkanie było pełne radości, ciepła i wspaniałej atmosfery.

Powodem takiego stanu rzeczy nie był jednak brak zżycia uczestników projektu. Wręcz przeciwnie. Młodzież znalazła w Domu Kultury i wśród uczestników projektu swoje miejsce, swoich przyjaciół, nowe pasje i chęci do działania! Mimo formalnego zakończenia projektu postanowiliśmy dalej spotykać się i wspólnie pracować, zwłaszcza, że ostatnio było to możliwe tylko w formie on-line.

Zakończenie projektu to czas podsumowań i refleksji na temat wykonania planu i efektów jakie przyniosły zrealizowane działania. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, w jaki sposób i na kogo w największym stopniu mamy oddziaływanie. Często okazuje się to dopiero z perspektywy czasu.

Pół roku to sporo czasu zarówno, by się wzajemnie poznać jak i zrealizować wspólnie wiele fajnych rzeczy. W naszym projekcie liczyła się przede wszystkim dobra zabawa. Tę radość chcemy przekazać naszej lokalnej społeczności. Dzięki warsztatom kuglarskim i samodzielnej pracy nauczyliśmy się bardzo ciekawych wizualnie układów z POI, kijami i wachlarzami ledowymi. Oczywiście początkowo ćwiczyliśmy na specjalnych przyrządach treningowych. Części z nas udało się nawet spróbować akrobacji z prawdziwym ogniem. Mieliśmy okazję nawiązać kontakt z grupą Kasai z Pisza, zajmującą się Fireshow. Nasz trening nadzorowali instruktorzy Patrycja i Bartek. To właśnie dzięki nim i grupie Kasai mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o różnorodnym sprzęcie kuglarskim, w tym ogniowym, obejrzeć wspaniałe pokazy Fireshow w ich wykonaniu oraz samodzielnie spróbować swoich sił z ogniem. Atmosfera ogniska, fireshow, ledshow i bębnów na długi czas zapadnie nam w pamięci i właśnie dlatego 21 sierpnia postanowiliśmy powtórzyć tamte chwile!, organizując na terenie Domu Kultury w Orzyszu kolejne warsztaty kuglarsko-bębniarskie przy ognisku.

 Patrycja i Bartek wprowadzili nas także w tajniki sztuki bodypaintingu. Dowiedzieliśmy się, że poza talentem plastycznym, wyobraźnią i kreatywnością liczą się przede wszystkim dobre materiały na których pracujemy i czas. Mając już pewne podstawy, udało nam się zrealizować wiele pomysłów zarówno na bodypainting jak i tatuaże w zaciszu domowym. Do dyspozycji mieliśmy nie tylko profesjonalne farby, lecz także neonowe spraye, brokat i różnorodne naklejane brylanciki. Raj dla wyobraźni!

Wzięliśmy także udział w spotkaniach na temat animacji gier i zabaw. Nauczyliśmy się skręcać balonikowe zwierzami i różnorodne kształty. Samodzielnie napisaliśmy scenariusz imprezy. Wzięliśmy także udział w WOŚP w Orzyszu, obsługując kilka stanowisk artystycznych, w tym stoisko z balonami, malowaniem włosów, paznokci, tatuaży i bodypaintingu, witając i animując czas wolny dla dzieci.

Podczas realizacji projektu udało nam się zgromadzić sporo zdjęć i nagrań muzycznych, napisać artykuł, zaprojektować nasze logo, nagrać audycję radiową, nakręcić krótkie filmiki instruktażowe. Nagraliśmy wspólnie audiobooka dla dzieci „Król Lew”. Zaprezentowaliśmy swoje umiejętności kuglarskie przed Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem. Była też pizza, wizyta w restauracji i pogawędki do rana na Messengerze, zdjęcia z dzieciństwa i nagrywanie #pozytywkachallenge. Mieliśmy również okazję do spotkania z prawdziwym youtuberem Kapitanem Przyczepą, który przeprowadził z nami warsztaty.

 

Co nam się nie udało, jakie bariery i przeszkody spotkaliśmy na drodze?

Ostatnie kilka miesięcy nie były czasem łatwym, pod wieloma względami. Najpierw wśród naszej ekipy panowała epidemia grypy. Niespodziewanie pojawiła się również pandemia koronawirusa, która pokrzyżowała wiele planów, w tym również nasze -projektowe. I tak jak reszta naszej społeczności, również i my musieliśmy dostosować się do nowej sytuacji. Początki były trudne. Szczególnie ciężką barierą do pokonania był czas, którego teoretycznie mieli wszyscy więcej niż zazwyczaj. W praktyce okazało się jednak, iż obowiązki szkolne i praca przy komputerze zajmowały znacznie więcej czasu i pochłaniały znacznie więcej energii. Musieliśmy dostosować nasze metody pracy do możliwości uczniów. Świetnym rozwiązaniem okazały się konkursy z nagrodami. Młodzież realizując cotygodniowe wyzwania, w dogodnym dla siebie czasie, mogła wysyłać efekty wykonanej pracy w formie zdjęcia lub filmiku.

Koniec nowym Początkiem. Na zakończenie projektu udało nam się spotkać w „realu” w niewielkim gronie uczestników projektu.  Obejrzeliśmy przygotowaną prezentację z działań projektowych, były również gratulacje, podziękowania, dyplomy i nagrody. W podsumowaniu naszych działań uczestniczyła również Joanna Kamieniecka, która po ponadrocznej nieobecności powróciła do pełnienia swoich obowiązków na stanowisku Dyrektora Domu Kultury w Orzyszu. Młodzież została doceniona i zaproszona do dalszej współpracy oraz zastanowienia się nad propozycjami kolejnego projektu, w którego napisaniu i realizacji pracownicy jednostki chętnie udzielą niezbędnego wsparcia.

Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w realizację Młodzieżowej Pozytywki. Cieszymy się na dalsze działania i zachęcamy do dołączenia do nas!

 

Koordynator projektu Młodzieżowa Pozytywka

Ewa Stankiewicz

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-07-01 21:07 | Joanna Kamieniecka

Narodowe Czytanie 2020 w Orzyszu

Orzysz na oficjalnej liście miast Prezydenta RP, które w roku 2020 przystąpią do akcji Narodowego Czytania. Nasz pomysł na BEZPIECZNE, wspólne czytanie uzyskał akceptację. W jego myśl, MY - ORZYSZANIE, zarejestrujemy "Balladynę" Juliusza Słowackiego w studio nagrań przy Domu Kultury w Orzyszu i udostępnimy szerokiej publiczności w Internecie w dniu 5 września o godz. 18:00.

Już teraz zachęcamy do ściągnięcia tekstu dramatu ze strony Prezydenta RP pod adresem:
 
 https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/tekst-utworu/?fbclid=IwAR3V1klNbJCwc-V0_lIbPKPZQ9Yrn5gGnQyeMjAS4wYvl02J3dVeV7pjwOw

Sprawdźcie, w jakiej roli czulibyście się komfortowo i zapraszamy do współudziału!!!
Nagrania odbędą się w okresie od 1 lipca do 17 sierpnia.
Czekamy na Was!
Zgłoszenia w orzyskim Domu Kultury pod numerem 87 42 37 010. 
   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-06-19 07:45 | Joanna Kamieniecka

Zapraszamy do współtworzenia Radia Orzysz

Jeśli dysponujesz głębokim, przyjemnym głosem, jeśli masz coś do powiedzenia, jeśli angażuje Cię lokalne życie społeczne - koniecznie dołącz do ekipy Polskiego Radia Orzysz.
Szukamy spikerów, dziennikarzy, głosów do nagrania jingli radiowych.

Skontaktuj się z nami pod numerem: 87 42 37 010 lub osobiście w Domu Kultury w Orzyszu przy ulicy Wojska Polskiego 9 D.

ZAPRASZAMY!

 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-06-13 17:35 | Joanna Kamieniecka

28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Bądźcie z nami podczas 28 Finału WOŚP już 12 stycznia! Zabierzcie ze sobą rodzinę i znajomych i wspólnie stwórzmy letnią zadymę w środku zimy!

 

W najbliższą niedzielę 12 stycznia 2020 r. po raz kolejny zagramy z całą Polską podczas 28 Finału WOŚP. W tym roku zbierać będziemy środki na zakup najnowocześniejszych  urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Tego dnia będziecie mogli spotkać wolontariuszy kwestujących na terenie naszej gminy. Po czym ich poznać? Każdy wolontariusz posiada specjalny identyfikator, puszkę i oczywiście serduszka.

 

Podczas 28 Finału WOŚP znajdziecie nas nie tylko na ulicach miasta, lecz również na Plaży Miejskiej podczas morsowania, oraz na Hali MOSiR, na której odbędzie się koncert finałowy! Poza częścią artystyczną przygotowaliśmy dla Was przejażdżki quadami, wozem strażackim, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, rozgrzewkę Zumbą, loterię fantową, konkurs na najpiękniejsze przebranie karnawałowe, malowanie twarzy i skręcanie baloników. Podczas koncertu Finałowego odbędą się także licytacje przekazanych przez Was przedmiotów.

Pamiętajcie  W tym roku gramy na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji! Otwórzcie swoje serca!

 

Siema!

Szef Sztabu WOŚP w Orzyszu

Ewa Stankiewicz


 

Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-01-07 14:32 | Ewa Stankiewicz

IV Przegląd piosenki żołnierskiej i patriotycznej o statuetkę TYTANOWEGO TYGRYSA

   

Załączniki

 1. Karta zgłoszenia
 2. Regulamin
Drukuj | Wyślij znajomym | 2019-07-23 13:26 | Ewa Stankiewicz

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too