NOWE GUTY
Wieś położona nad jeziorem Śniardwy jest jedną z najstarszych wsi naszego regionu. W przywileju lokacyjnym nazwa wsi miała zupełnie inne brzmienie niż to stosowane w czasach nam współczesnych.
W 1450 roku Nowe Guty wymienione były jako wieś zwana Gussepilcke. Potem spotykamy kolejne formy zapisu nazwy miejscowości, która wymieniana jest jako Guttloffker (1483), dalej jako Gutten (1493) oraz Guthen, i w zasadzie ta druga forma w źródłach historycznych występuje prawie wyłącznie. Pierwotna jednak nazwa - Gussepilcke sugeruje pochodzenie pruskie, jest to nazwa dwuczłonowa, w której Gusse może być zniekształconą w dokumencie późniejszą nazwą osobową Gutte, zaś drugi jej człon pilcke prawdopodobnie pochodzi od pilis, pilkalnis, co w językach bałtyjskich oznacza po prostu gród. Można zatem wnioskować, iż pierwotnie Nowe Guty były grodem jakiegoś Prusa Gutta, względnie Gussa. W wersji niemieckiej wioska została nazwana Gutten, w wersji polskiej natomiast nazwę tę wymawiano jako Guty.
Zdaniem archeologów w okolicy Gut istniała osada pruska. Znane są bowiem odkryte w okolicy wczesnośredniowieczne zabytki. Wskazówką potwierdzającą istniejące tu wcześniej osadnictwo pruskie jest też właśnie pierwotna pruska nazwa osady wymieniająca niejakiego Gutta, o którym pamięć przetrwała do czasów kolonizacji krzyżackiej. Odkryte jednak obiekty archeologiczne nie zostały dotychczas dokładnie zbadane. O ile bowiem istniejące tu niegdyś osadnictwo pruskie jest pewne, to nie można stwierdzić, czy przetrwało ono do czasów krzyżackich. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt zachowania pruskiej nazwy miejscowości jak również i na to, iż był to teren najwcześniej poddany kolonizacji i zagospodarowaniu przez Krzyżaków.
Nowe Guty powstały jako wieś czynszowa w prokuratorii ryńskiej (tak nazywano niższy szczebel administracji krzyżackiej), w komturstwie balgijskim. Mieszkańcy wsi czynszowej (niem. Zinsdorf) zwani byli chłopami, którzy od władzy zwierzchniej (w tym wypadku zakonu krzyżackiego) otrzymywali ziemie w wieczyste, dziedziczne dzierżawienie, w zamian za co płacili czynsz i czynili różnego rodzaju robocizny na rzecz pana. Przywilej lokacyjny wsi wystawił 11 listopada 1450 roku Krzyżak Wolfgang Sauer pełniący urząd prokuratora kętrzyńskiego za wiedzą i wolą wielkiego mistrza krzyżackiego Ludwika von Erlichshau-sena. Było to 66 łanów ziemi nadanych na prawie chełmińskim wiernemu Bartkowi Schmidtowi, jego dziedzicom i prawnym następcom we wsi. W dokumencie nie zaznaczono granic wsi, podano jednakże formułkę o jej wyznaczeniu. Bartek Schmidt został określony w dokumencie jako pierwszy osadnik, ale jak można przypuszczać tylko ze względu na jego pozycję i znaczenie we wsi, a nie z powodu pierwszeństwa jego przybycia na te ziemie. Z 66 nadanych łanów Bartek otrzymał 11 część, czyli 6 łanów jako sołectwo, które wolne były od czynszu i pozostałych uciążliwości chłopskich. Jako sołtys natomiast sprawował też tak zwane niższe sądownictwo, czyli osądzanie wykroczeń do 4 solidów (Schiling) oraz pobieranie co trzeci denar (Pfennig) z wyższego sądownictwa z wyłączeniem przestępstw na publicznych gościńcach. W zamian za to on i jego następcy zobowiązani zostali do zwyczajowej służby wojskowej, wobec której sołtys miał obowiązek stawić się konno i w lekkim uzbrojeniu na każde wezwanie, w miejsce które mu wskazano. Była to służba na tak zwany „sposób pruski". Prokurator kętrzyński Wolfgang Sauer zezwolił nadto temu pierwszemu sołtysowi wsi na wolne rybołówstwo w okresie letnim małą siecią na jeziorach Śniardwy i Małe Szwejkowo, ale tylko na potrzeby „własnego stołu".
Właściciele pozostałych 60 łanów musieli co roku na Św. Marcina (11 listopada) oddawać na zamek kętrzyński czynsz w wysokości 0,5 grzywny w zwykłej pruskiej monecie oraz 2 kury. Chłopi musieli odrabiać dodatkowo szarwark, czyli bezpłatną robociznę na rzecz pana wsi „w puszczy, tam gdzie zostanie wezwana". Musieli też oddawać daninę zwaną płużnym w wysokości jednego korca (około 55 litrów) pszenicy i tyleż żyta od pługa, czyli całego gospodarstwa. Mieszkańcom wsi zezwolono na wolne rybołówstwo na potrzeby stołowe przy użyciu małych sieci. Wieś otrzymała 10 lat wolnizny od czynszów i innych obowiązków. Wkrótce po założeniu osady nastąpiły niespokojne czasy wojny trzynastoletniej. Mieszkańcy Nowych Gut wsparli początkowo związkowców, jednak po krwawej przegranej bitwie pod Rynem (1456) poddali się pod opiekę zakonu. Walki oraz pobyt wojsk zaciężnych spowodowały duże zniszczenia i zubożenia tego regionu. Po tych niespokojnych czasach nastąpił dłuższy okres pokojowy, dzięki czemu zdołano odbudować zniszczenia. Wieś rozwijała się i należała jedną z największych w okolicy (znaczniejszy był tylko Orzysz). Od 1477 roku zmianie uległa przynależność administracyjna wsi. Nowe Guty należały teraz do komturstwa z siedzibą w Rynie. Później po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego w Prusach zmienił się podział administracyjny kraju, zaś Nowe Guty zaczęły podlegać starostwu w Rynie. Stan taki utrzymał się do 1752 roku.