Dziś jest
PL EN DE UK LT

OKARTOWO - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Turystyka » Miejscowości » OKARTOWO

OKARTOWO

Okartowo jest nie tylko wsią atrakcyjną turystycznie. Jest to także miejsce, w którym spotykamy się z obiektami zabytkowymi, będącymi częścią dziedzictwa kultury.

We wsi wznosi się ciekawy wiejski kościółek z kamienia polnego, z wysokim dachem, pobudowany w 1799 roku na starych fundamentach świątyni krzyżackiej z 1500 roku. Około 2,5 km od Okartowa znajduje się wysoki kopiec, z którego rozciąga się rozległy widok na jeziora Śniardwy i Tyrkło. Kopiec ów to średniowieczne grodzisko, prawdopodobnie staropruskie. W Okartowie znajduje się również inny obiekt zabytkowy, są to ruiny zamku krzyżackiego w ogrodzie probostwa zaliczane dziś do zabytków II kategorii. We wsi znajduje się Gospodarstwo Rybackie „Śniardwy” oraz dwa sklepy.W krajobrazie kulturowym Mazur na trwałe wpisały się cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, które uznane za zabytkowe stanowią dobro kultury. Kilka mogił wojennych z lat 1914-1915 przetrwało do naszych czasów także w Okartowie, będąc jedynym świadectwem działań wojennych w okolicy wsi. Obecnie wieś liczy 141 mieszkańców.
Drukuj | Wyślij znajomym | 2005-09-28 11:46 |

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too