Dziś jest
PL EN DE UK LT

ROSTKI - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Turystyka » Miejscowości » ROSTKI

ROSTKI

Wieś położona nad jeziorem Rosiki, 2 km od tra­sy Orzysz-Elk.
Dawna nazwa- Rosiken, w 1939 roku zesłały zgermanizowane: Krigstin.
Rostki podlegały rewirowi w Grzegorzach.


W 1483r. Jerzy Raimmg von Ramung wystawił przywi­lej dla Grzegorza, nadając mu 12 łanów na prawie magdeburskm z obowiązkiem jed­nej służby, dając 10 lat wolnizny. Wolni otrzymali możli­wość samodzielnego polowa­nia. Musieli oni z upolowa­nych bobrów i kun dostar­czać Krzyżakom skóry za od­powiednia opłatą. W przywi­lej" przygnano niższe sądow­nictwo w granicach swoich dóbr do 4 szelągów,

Zobowiązani byli do od­dawania płuznego w wyso­kości 2 korców żyta i tyleż pszenicy, a zwolnieni z bu­dowy i naprawy zamku oraz szarwarku za opłatą Freygcl-du(Koslki- 2 grzywny). Mogli otrzymać zezwolenie na zakładanie pasiek w ogro­dach i w granicach dóbr. Wyróżnienie szczególną łaską mogli zajmować się wolnym rybołówstwem za pomocą saków, Rostki należały do parafii w Klusach. Wymienione w popisie wojskowym z 1519r. W październiku 1656r. siedemnastu mieszkańców, w tym 8 kobiet zostało uprowadzonych przez Tatarów. Trudno jest określić pochodzenie Grzegorza z Rostek.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2005-09-28 11:47 |

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too