Dziś jest
PL EN DE UK LT

Muzeum Michała Kajki - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Turystyka » Miejscowości » OGRÓDEK » Muzeum

Muzeum Michała Kajki

Ogródek, 12 - 250 Orzysz

(0 87) 423 74 26

Czynne codziennie w godz.: 9:00 - 16:00
(oprócz niedziel i poniedziałków )

Dom- Muzeum Kajki znajduje się tuż obok małego jeziora, na łagodnym, morenowym wzniesieniu. Łatwo można przeoczyć ten obiekt jako jeszcze jedną pospolitą, wiejską chałupę i za­jechać kilka kilometrów dalej, do Skomacka, gdzie Kajka przyszedł na świat. Jedynie tablica informacyjna przykuwa uwagę.

Wnętrze muzeum więcej niż skrom­ne. Takim jednak człowiekiem był Kajka- z zawodu cieśla i murarz. Z woli Boga - poeta samorodek, który według legendy swe pierwsze wiersze pisał na deskach. W jednej z izb w dawnej kuchni- ludowa szafa z poło­wy XIX w., zydle, ława, skrzynia, dwojaki i żelazko.

Muzeum otwarto w 110 rocznicę urodzin poety w 1968 roku w domu, który jest dziełem jego rąk. Dom ten Kajka zbudował sobie w 1883 roku i tu mieszkał ze swoją rodziną. Muzeum to ma charakter biograficzny. W spo­sób chronologiczny ukazuje koleje życia, działalności poety. Wystawione są tu egzemplarze kancjonałów, kalen­darzy i czasopism, które Kajka czytał i w których drukował swoje utwory. Ponadto znajdują się rękopisy i książkowe wydania jego twórczości. Ca­łość ekspozycji wzbogacona jest me­blami po Kajce oraz eksponatami sztu­ki ludowej. Na deskach, które stano­wią wystrój wnętrza, widniej ą napisy przedstawiające krótką biografię po­ety.

W odrestaurowanym budynku gospodarczym mieści się wystawa sprzętu gospodarczego. Ważną część wystawy stanowią narzędzia ciesiel­skie, pochodzące z warsztatu będą­cego kiedyś własnością Michała Kaj­ki, który z zawodu był cieślą. Cała wystawa daje nam obraz prac, jakie wykonano w gospodarstwach ma­zurskich.

Wszystkich których interesuje histo­ria Mazur i Mazurów oraz sztuka lu­dowa, zaprasza do Ogródka opieku­jąca się zbiorami od 1981 roku Pani Elżbieta Nieszczerzewska. Muzeum czynne jest we wszystkie dni tygodnia, oprócz niedziel i poniedziałków w godz. 9ºº - 16ºº.


Drukuj | Wyślij znajomym | 2005-08-30 12:38 |

Pozostałe aktualności

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too