Dziś jest
PL EN DE UK LT

KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM NIEPOKALANEGO SERCA NMP - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Turystyka » Miejscowości » OKARTOWO » Kościół

KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM NIEPOKALANEGO SERCA NMP

Okartowo,12-250 Orzysz
tel.: (0-87) 425 30 63

Historia Kościoła
Kościół powstał około1500 roku w okresie Zakonu Krzyżackiego, leżał w diecezji warmińskiej i należał do dekanatu reszelskiego, wówczas był to kościół ewangelicki pod wezwaniem św. Bartłomieja, stał na gruncie byłego zamku Egirsbergk.

W 1799 roku na starych fundamentach został podbudowany nowy kościół, który odnowiono w latach 1914-1923 o czym świadczy data na kościele. Orientowany, murowany z cegły na rzucie prostokąta bez wydzielonego prezbiterium. Dolna część wieży usytuowana w obrębie murów, górna nadbudowa z drewna i oszalowana deskami a zwieńczona małą wieżyczką nad którą ozdobny krzyż z motywem gwiazdy betlejemskiej. Na murach uzupełniony tynk pomalowany na biało. Dach dwuspadowy kryty dachówką holenderską, wieża i jej zwieńczenie kryte gontem. Portal zachodni i okna zwieńczone półkoliście. Kościół otoczony cmentarzem i murem z kamieni polnych. Wnętrze nakryte stropem beczkowym, obiega z trzech stron szeroka empora wsparta na drewnianych słupach. Całe wnętrze posiada bogatą ciekawą polichromię roślinno-geometryczną i symboliczną, zakomponowaną w prostokątnych płycinach malarskich, między którymi umieszczone są napisy w języku niemieckim pochodzące z Biblii.

Nad ołtarzem niegdyś ambonowym, symbol Chrystusa otoczony dwunastoma znakami zodiaku. Ambona obecnie wyjęta z ołtarza, chrzcielnica, dwa duże drewniane, wiszące świeczniki i boczne płyciny ławek polichromowane są w ten sam sposób jak całe wnętrze. W wieży umieszczone są dwa dzwony: większy i mniejszy z datą 1914-1918. Na kamieniu w murze otaczającym plac kościelny wykuty w języku niemieckim napis:

„Z okazji odbudowy po zniszczeniach wojennych mur ten wznieśli wspólnymi siłami mieszkańcy Okartowa w 1920 roku”.

Kościół został wykupiony od Braci Ewangelików w 1981 roku.

Parafię erygował Biskup Warmiński Jan Obłąk, najpierw jako tymczasową a następnie jako dekretem z dnia5 listopada 1984 roku
   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2005-09-01 13:44 |

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too