Dziś jest
PL EN DE UK LT

ROK SOCRATESA JUŻ ZA NAMI - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Edukacja » Zespół Szkolno - Przedszkolny w Orzyszu » Gimnazjum w Orzyszu » Socrates comenius

ROK SOCRATESA JUŻ ZA NAMI

środa, 12 październik 2005
WYJAZD DO GRECJI PROJEKTU SOCRATES COMENIUS
ROK SOCRATESA JUŻ ZA NAMI
NAZWA PROJEKTU

Nadesłał Agnieszka Chaberska


Uczniowie i nauczyciele Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Orzyszu z dniem 1. 09.2005r. przystąpili do międzynarodowego programu Unii Europejskiej Socrates Comenius I, którego koordynatorem została p. dyrektor Ewa Polkowska – Krupa i p. Mariola Chmielowiec – Wałachowska. Program jest skierowany do młodzieży w wieku szkolnym z 30 krajów, w tym wszystkich krajów UE i krajów stowarzyszonych z Unią. Ogólnym celem programu jest podnoszenie jakości kształcenia dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez współpracę międzynarodową, promowanie hasła "Europa w szkole", propagowanie europejskiego wymiaru kształcenia i uwrażliwienie na zagadnienia ekologiczne.

W związku z realizacją projektu nawiązaliśmy współpracę ze szkołami partnerskimi w Grecji, Francji i Wielkiej Brytanii. Celem projektu jest umożliwienie uczniom innego spojrzenia na naszą planetę, uwrażliwienie na jej potrzeby, zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacji; poznanie innych kultur, uświadomienie młodzieży, że to ona jest odpowiedzialna za przyszłość Ziemi. Mieszkaniec Anglii, Francji czy Belgii może zrobić dla naszej planety to samo, co Polak, Grek czy Portugalczyk. Udział w projekcie na pewno to młodzieży uświadomi. Nie ma znaczenia narodowość, kolor skóry czy wyznania religijne, ale fakt, że wszyscy odpowiadamy za swoje otoczenie i nasze działania wywołają określone skutki (np. segregacja odpadów, zalesianie, oczyszczalnie). W czasie realizacji projektu młodzież pozna najpierw dogłębnie swoją najbliższą okolicę nie tylko pod względem geograficznym czy ekologicznym, ale również historycznym. Powinna też poznać przyzwyczajenia, tradycje ( nawet te żywieniowe) swego regionu, a następnie podzieli się tymi wiadomościami z uczniami ze szkół partnerskich. Taka wymiana doświadczeń, określonej wiedzy, pozwoli uczestnikom programu nie tylko doskonalić umiejętności językowe, ale również uwrażliwi ich na fakt, że ludzkość od zarania dziejów dążyła do ulepszania świata. Wprowadzane zmiany miały ułatwiać ludzim życie ( bez względu na miejsce zamieszkania), ale też przynosiły różne skutki – czy zawsze pozytywne – o tym będzie można porozmawiać, wymienić się spostrzeżeniami. Nawiązana współpraca między szkołami partnerskimi powinna okazać się bardzo owocna. Będziemy mieli przyjemność gościć uczniów Grecji, Francji i Anglii w naszej szkole, poznają naszą najbliższą okolicę. Jednak jeszcze przed spotkaniem stoi przed nami szereg zadań do wykonania. W pierwszym roku realizacji projektu zadaniem naszych uczniów będzie dokładne i szczegółowe poznanie geograficznego położenia naszego miasta, gminy, powiatu i województwa oraz jego zaludnienia. Głównym celem zbierania tych informacji będzie wykonanie gier czy quizów z tym związanych i rozesłanie ich ( w dwóch językach : polskim i angielskim) do wszystkich szkół biorących udział w projekcie. Taki rodzaj wymiany pozwoli lepiej poznać naszych partnerów i ich okolice. Mamy nadzieję, że dobrze wykonamy postawione przed nami zadania. Będzie to dopiero pierwszy etap realizacji projektu, ale damy z siebie wszystko.

W związku z realizacją projektu mieliśmy już zaszczyt uczestniczyć w Festiwalu Programu Socrates Comenius, który odbył się 29 września 2005r. w olsztyńskiej Hali Urania. Organizatorem imprezy był Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty i Stowarzyszenie "Młodzież Przyszłością Regionu". Podczas imprezy zaprezentowały się 52 szkoły z Warmii i Mazur (między innymi nasza), które uczestniczą w międzynarodowym programie edukacyjnym Socrates Comenius. Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń między szkołami i prezentację dotychczasowego dorobku szkół, dawało również możliwość nawiązania nowych kontaktów. Każda ze szkół przygotowała swoje stoisko, które stanowiło pewnego rodzaju reklamę danej szkoły. Uczniowie w różny sposób prezentowali swoje doświadczenia związane z realizacją programu, wykorzystywali najnowszy sprzęt techniczny, wykazywali się niezwykłą pomysłowością i fantazją. Nieliczne ze szkół zaprezentowały się na scenie. Oprócz prezentacji organizatorzy zaplanowali również ciekawe konkursy, programy artystyczne i koncerty zespołów muzycznych. Uczniowie naszego gimnazjum wracali do domu pełni wrażeń. Teraz mają pewność, że włączając się do programu podjęli się trudnego, ale zarazem bardzo ciekawego zadania. Przed nimi jeszcze wiele pracy, ale udział w Festiwalu Comeniusa pokazał, że można bardzo dużo osiągnąć i nabyć niezwykłe doświadczenia. Warto popracować.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2007-03-03 18:43 | Małgorzata Krawiec

Pozostałe aktualności

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too