Dziś jest
PL EN DE UK LT

“Na Mazury, do Orzysza, Gdzie natura koi serce…” - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Kultura » Michał Kajka - Poeta Mazur » Partnerzy projektu » Urząd Miejski w Orzyszu

Urząd Miejski w Orzyszu

Urząd Miejski w Orzyszu
ul. Giżycka 15
12 – 250 Orzysz
tel.: 087 424 10 40, 424 10 60
fax: 087 42410 50
www.orzysz.pl
e – mail: um@orzysz.pl

Orzyskie Centrum Informacji Turystycznej
Ul. Rynek 5
12 - 250 Orzysz
tel./fax: 087 423 71 87
www.ocit.orzysz.pl
e – mail: ocit@orzysz.pl

 

 “Na Mazury, do Orzysza, Gdzie natura koi serce…”
- fragment hymnu Orzysza


 Gmina Orzysz położona jest w północno-wschodniej części Mazur w Krainie Tysiąca Jezior. To typowo rolniczy teren, którego przyrodę charakteryzuje różnorodność form rzeźby terenu oraz bogactwo świata fauny i flory. Stwarza do doskonałe warunki do rozwoju turystyki i rekreacji.
 Wyjątkowe walory krajobrazowe i przyrodnicze tej ziemi przyciągają miłośników wędrówek pieszych i rowerowych, amatorów sportów wodnych, bojerów, konnych przejażdżek oraz zwolenników wędkowania, grzybobrania i łowiectwa.


 Na terenie gminy leżącej nad największym w Polsce jeziorem Śniardwy znajduje się ponad 20 jezior, malowniczo wkomponowanych w leśny krajobraz. Największym akwenem jest jezioro Orzysz, wokół którego skupionych jest szereg obiektów turystycznych zapewniających turystom niezbędne warunki do różnorodnego wypoczynku.


 Gmina Orzysz oferuje możliwość korzystania ze szlaku pieszego (trasa Czarne – Stacja PKP – Skomack Wielki, Ogródek – Muzeum M. Kajki, Klusy, Ruska Wieś, Kalusy, Szalejki, Ełk), szlaku kajakowego im. M. Kajki (łączący jeziora: Zdedy, Lipieńskie, Kaleńskie, Kalinka Rostki, Orzysz, Kanał Orzyski, Rzekę Orzyszę, jez. Tyrało i Śniardwy) oraz pięciu tras rowerowych o łącznej długości 120 km.


 Miłośników historii zapraszamy do odwiedzenia zachowanych na terenie gminy zabytków, m. in. kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej z XVI wieku, kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa z przełomu XIX wieku, kilku domów stojących przy ulicy Ełckiej, Giżyckiej i Wojska Polskiego, pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku oraz cmentarza wojennego z zakresu I Wojny Światowej.


 W odległości 15 km od Orzysz w miejscowości Ogródek znajduje się Muzeum Michała Kajki – mazurskiego poety i wielkiego orędownika polskości na Warmii i Mazurach.
 Na terenie Gminy Orzysz w ciągu roku odbywa się szereg imprez kulturalno – rekreacyjno – sportowych. Największą cykliczną imprezą jest trzydniowe święto miasta – „Dni Orzysza”, która w tym roku odbędzie się w dn. od 4 do 6 lipca. Dla miłośników folkloru organizowane są rokrocznie Orzyskie Spotkania Folklorystyczne oraz Dożynki Gminne.


 Cisza, spokój, czyste jeziora, nieskażone lasy, świeże powietrze oraz interesujące zabytki wpływają na atrakcyjność naszej gminy. Sprawiają, że każdy będzie chciał tu powrócić.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2008-06-24 12:45 | Joanna Mroczek

“Na Mazury, do Orzysza, Gdzie natura koi serce…”

- FRAGMENT HYMNU ORZYSZA

Gmina Orzysz położona jest w północno-wschodniej części Mazur w Krainie Tysiąca Jezior.

 

To typowo rolniczy teren, którego przyrodę charakteryzuje różnorodność form rzeźby terenu oraz bogactwo świata fauny i flory. Stwarza to doskonałe warunki do rozwoju turystyki i rekreacji.

 

Wyjątkowe walory krajobrazowe i przyrodnicze tej Ziemi przyciągają miłośników wędrówek pieszych i rowerowych, amatorów sportów wodnych, bojerów, konnych przejażdżek oraz zwolenników wędkowania, grzybobrania i łowiectwa.

Na terenie gminy leżącej nad największym w Polsce jeziorem Śniardwy znajduje się ponad 20 jezior, malowniczo wkomponowanych w leśny krajobraz. Największym akwenem jest jezioro Orzysz, wokół którego skupionych jest szereg obiektów turystycznych zapewniających turystom niezbędne warunki do różnorodnego wypoczynku.

 

Gmina Orzysz oferuje możliwość korzystania ze szlaku pieszego (trasa Czarne – stacja PKP, Skomack Wielki, Ogródek - Muzeum M.Kajki, Klusy, Ruska Wieś, Kalusy, Szarejki, Ełk),  szlaku kajakowego im. Michała Kajki (łączący jeziora: Zdedy, Lipińskie, Kaleńskie, Kalinka Rostki, Orzysz, Kanał Orzyski, rzekę Orzyszę, jezioro Tyrkło i Śniardwy) oraz z pięciu tras rowerowych o łącznej długości 120 km.

 

Miłośników historii zapraszamy do odwiedzenia zachowanych na terenie gminy zabytków, m.in. Kościoła pw. Matki Boskiej Szkaplerznej z XVI w., Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z przełomu XIX w., kilku domów stojących przy ulicach Ełckiej, Giżyckiej i Wojska Polskiego, pochodzących z przełomu XVIII i XIX w. oraz  cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej.

 

W odległości 15 km od Orzysza w miejscowości Ogródek znajduje się Muzeum Michała Kajki - mazurskiego poety i wielkiego orędownika polskości na Warmii i Mazurach.

Na terenie Gminy Orzysz w ciągu roku odbywa się szereg imprez kulturalno-rekreacyjno-sportowych. Największą, cykliczną jest trzydniowe święto miasta „Dni Orzysza”. Dla miłośników folkloru organizowane są rokrocznie Orzyskie Spotkania Folklorystyczne oraz Dożynki Gminne.

 

Cisza, spokój, czyste jeziora, nieskażone lasy, świeże powietrze oraz interesujące zabytki wpływają na atrakcyjność naszej Gminy. Sprawią, że każdy będzie chciał tu powrócić.Drukuj | Wyślij znajomym | 2008-03-05 13:01 | Agnieszka GóreckaUrząd Miejski
w Orzyszu


ul. Giżycka 15
12-250 Orzysz

087 424 10 40
087 424 10 60
087 424 10 50
um@orzysz.pl
www.orzysz.pl
..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too