Dziś jest
PL EN DE UK LT

Powiat Ełcki - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Kultura » Michał Kajka - Poeta Mazur » Partnerzy projektu » Powiat Ełcki

Powiat Ełcki


Najlepsze strony Mazur

 

 Najlepsze strony MazurPowiat Ełcki to fascynujący, wciąż nie odkryty mazurski zakątek, w którym w malowniczy sposób związały się ze sobą jeziora, lasy, pagórki i doliny morenowe, tworząc niepowtarzalne krajobrazy.
 Powiat Ełcki obejmuje swym zasięgiem część Mazur Garbatych i Pojezierze Ełckie. Tereny te są doskonałe dla miłośników sportów wodnych, narciarstwa biegowego, wycieczek pieszych i rowerowych, rowerowych także grzybiarzy i wędkarzy.
 Chociaż lasy zajmują 23% powierzchni powiatu, to jednak jeziora – których jest 88 – są zasadniczym elementem przyrodniczym określającym jego turystyczny charakter. Na największych jeziorach: Selmęt Wielki, Łaśmiady, Ełckie z powodzeniem można uprawiać żeglarstwo. Pamiętać jednak należy, że na jeziorach powiatu ełckiego obowiązuje strefa ciszy, która nie obejmuje tylko jez. Ełckiego i części jez. Selmęt Wielki. Większość jezior połączona jest rzekami i strumieniami, co sprzyja uprawianiu turystyki kajakowej. Ciąg największych rzek powiatu: Ełk, Lega, Małkiń, tworzy atrakcyjne szlaki kajakowe w kierunku Biebrzy i Narwii.
 Bogata fauna i flora tych terenów dostarczy pasjonatom przyrody wielu niezapomnianych wrażeń. Pojezierze Ełckie jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt, w tym owadów, płazów i ptaków. W okolicy znajdziemy również wiekowe pomniki przyrody, obszary chronionego krajobrazu: Pojezierze Ełckie, Wzgórza Dybowskie i Jezioro Rajgrodzkie oraz faunistyczny rezerwat przyrody „Ostoja Bobrów” w Bartoszach – występuje w nim ponad 270 gatunków roślin, a także interesujące okazy miejscowej fauny, między innymi bobry.
 Aura tajemniczości, którą osnuta jest historia ludów zamieszkujących w przeszłości te ziemie, prowokuje do poszukiwania materialnych śladów po pierwszych ich mieszkańcach – Jaćwingach. Takim śladem jest z pewnością głaz narzutowy w Starych Juchach – wg. Legendy jaćwieski ołtarz ofiarny. Będąc w okolicy nie można pominąć polsko-litewsko-pruskiego słupa granicznego z 1545 roku we wsi Bogusze pod Prostkami – jednego z najstarszych tego rodzaju zabytków w Polsce – oraz pięknego drewnianego kościoła z 1667 roku we wsi Ostrokół. Do miejsc oddających kulturowego ducha Mazur należą licznie występujące tu zespoły dworkowo-parkowe, drewniane chałupy mazurskie, zagrody czy przydrożne kapliczki pięknie wkomponowane w wiejski krajobraz. Wrażeń dostarczy również niespieszna podróż zabytkową XIX-wieczną Ełcką Koleją Wąskotorową, którą można połączyć ze spływem kajakowym i innymi atrakcjami szlaku „Ełcka Kolej na Kajaki”

www.powiat.elk.pl

Drukuj | Wyślij znajomym | 2008-06-24 12:12 | Joanna Mroczek

Pozostałe aktualnościPowiat Ełcki

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too