Dziś jest
PL EN DE UK LT

Urząd Miasta i Gminy Ruciane – Nida - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Kultura » Michał Kajka - Poeta Mazur » Partnerzy projektu » Urząd Miasta i Gminy Ruciane-Nida

Urząd Miasta i Gminy Ruciane – Nida

Al. Wczasów 4
12 – 220 Ruciane – Nida
tel. 087 425 44 30
fax 087 425 44 56
e-mail: umig@ruciane-nida.pl

Centrum Informacji Turystycznej i Promocji
Ul. Dworcowa 14
Tel. 087 423 19 89
e-mail: cit@ruciane-nida.pl
www.ruciane-nida.pl

 

 Ruciane – Nida jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych Wielkich Jezior Mazurskich. Malowniczo położone w Puszczy Piskiej, pomiędzy jez. Nidzkim i Bełdany, z dostępem do największego jeziora Polski – Śniardw, stanowi centrum sportów wodnych i ruchu turystycznego. Z uwagi na walory przyrodnicze fragmenty gminy znalazły się w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

 Mamy do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych. Godnymi zwiedzania są klasztor staroobrzędowców staroobrzędowców XIX wieku w wojowie, także solenna – dom modlitwy staroobrzędowców oraz cerkiew prawosławna.


 Amatorom zwierząt polecamy wyprawę do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowo. W tej samej miejscowości zwiedzimy też Park Kulturowy, w skład którego wchodzą zabudowania, będące przykładem mazurskiego budownictwa ludowego z XVIII – XIX w.


 Nad jez. Bełdany, w miejscowości Iznota znajduje się osada Galindia – Mazurski Eden, która od kilku lat swoim klimatem przyciąga rzesze gości.


 Amatorów poezji zainteresuje czynne cały rok muzeum K. I. Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie oraz organizowane w sezonie letnim spotkania z poezją: „Muzyka u Gałczyńskiego”.
Przy Stacji Badawczej PAN w Popielnie działa muzeum, gdzie na wyróżnienie zasługuje jedyna w Polsce kolekcja zrzutów poroża jeleni. Jest to jedne z niewielu miejsc, gdzie spotkamy żyjące na wolności koniki polskie. W drodze powrotnej zachęcamy do izby regionalnej, urządzonej w mazurskiej chacie z XIX wieku oraz kościoła neogotyckiego neogotyckiego 1898 roku w Wejsunach.
W bezpośredniej bliskości miasta znajduje się wspaniały, działający nadal zabytek inżynierii hydrotechnicznej – śluza Guzianka.


 Do atrakcji zaliczyć należy pomniki przyrody: 500 – letni dąb, zwany „królewskim”, 200 – letnia sosna w kształcie liry oraz głazy narzutowe znajdujące się w lesie na poł.-wsch. Od Wojnowa.
Na terenie gminy znajduje się bogata baza noclegowa, oferująca pobyt w najczystszym ekologicznie rejonie Polski: ponad 5 tys. miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych i kwaterach prywatnych oraz 2 tys. miejsc na campingach i polach namiotowych. Preferującym aktywny wypoczynek polecamy stadniny koni. Uruchomiona została też sieć ścieżek rowerowych długości ok. 200 km, dodatkowo wspartych szlakami pieszymi. Miłośników spływów kajakowych zachęcamy do odwiedzenia szlaku rzeki Kretyni oraz spływu rzeką Nidką, prowadzący przez dziewicze i dzikie tereny gminy.

ZAPRASZAMY!


10 maj – Majówka / konkursy, koncerty, zawody z udziałem dzieci i młodzieży


8 czerwiec – Piknik / plenerowe spektakle teatralne, konkursy plastyczne i zręcznościowe


16 – 17 sierpień – Dni Rucianego – Nidy / koncerty, spektakle, gry, konkursy, koncert gwiazdy


30 – 31 sierpień – Mazurskie Klimaty / m. in. regaty żeglarskie oraz koncerty szantowe, okaz OSP i pokazy folklorystyczne, zabawy, konkursy, spektakle teatralne dla dzieci.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2008-06-24 11:58 | Joanna Mroczek

Pozostałe aktualnościUrząd Miasta i Gminy
Ruciane-Nida


Al. Wczasów 4
12-220 Ruciane-Nida

087 425 44 30
087 425 44 56
umig@ruciane-nida.pl
www.ruciane-nida.pl
..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too