Dziś jest
PL EN DE UK LT

„Chciałem kupić konia a sprzedałem mamę”…Witamy w Chinach. - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Edukacja » Uniwersystet Trzeciego Wieku w Orzyszu

Zapraszamy na Uniwersytet Trzeciego Wieku!

SZANOWNI PAŃSTWO!

Rusza nowy rok akademicki 2021/2022 na UNIWERSYTECIE TRZECIEGO WIEKU w Orzyszu.

Zapraszamy na pierwszy wykład 16 września 2021

o godzinie 16:30 do czytelni Biblioteki Polany Kultury (budynek Ratusza).

WSZELKIE INFORMACJE POD NUMEREM TELEFONU

533 564 991.

ZAPRASZAMY !!!

Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-09-09 10:29 | Maja Rostkowska

RUSZA NOWY ROK AKADEMICKI NA UNIWERSYTECIE TRZECIEGO WIEKU!!!!

SZANOWNI PAŃSTWO!

Rusza nowy rok akademicki 2020/2021 na UNIWERSYTECIE TRZECIEGO WIEKU w Orzyszu.

DEKLARACJE UCZESTNICTWA MOŻNA WYPEŁNIĆ W MIEJSKO – GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ORZYSZU, UL. WOJSKA POLSKIEGO 5.

WSZELKIE INFORMACJE POD NUMEREM TELEFONU 533 564 991.
ZAPRASZAMY !!!

Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-09-16 13:31 | Maja Rostkowska

Recykling to ostatni temat poruszony na warsztatach pn. "Jesień życia bezśmieciowa"

prowadzonych przez Annę Baranowską z Mazurskiego Międzygminnego Związku Gospodarki Odpadami dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Orzyszu.

Na warsztatach nauczyliśmy się, jak prawidłowo segregować odpady, do jakich pojemników co wrzucać, i że pojęcie "szkło" w procesie segregacji ma wiele znaczeń ... Rozmawialiśmy o tym, jak dbać o Matkę Ziemię, co możemy zrobić żeby chronić przyrodę i nasze piękne Mazury. Pamiętajmy, że Ziemia nie została dana tylko nam ale i następnym pokoleniom.
To było ostatnie nasze spotkanie warsztatowe. Nasza grupa wysłuchała mnóstwa pochwał: jesteśmy pierwsi, którzy ukończyli warsztaty, najliczniejsi, aktywni, ciekawscy, zadający dużo pytań, spragnieni wiedzy... Dziękujemy Pani Annie za bardzo ciekawe spotkania, z których za każdym razem wychodziliśmy mądrzejsi i ekologicznie uświadomieni.
   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2019-04-05 10:33 | Maja Rostkowska

Taneczny pierwszy dzień wiosny na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Orzyszu.

Tańcem pasterskim, który budzi ziemię do życie po zimie, rozpoczęły się zajęcia "Ruch to zdrowie" z Panią Dorotą Krawczyk.

Ale to nie wszystko... Był również taniec siewny, boliwijska La Mariposa, rosyjska "Kwitnąca Kalina", litewska "Tęcza" i wyciszający taniec medytacyjny. To było bardzo przyjemne, aktywne powitanie wiosny.
Drukuj | Wyślij znajomym | 2019-03-22 12:55 | Maja Rostkowska

Spotkanie z naturoterapią i chiropraktyką.

7 lutego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Orzyszu słuchacze mieli wyjątkową okazję poznać tajniki naturoterapii i chiropraktyki, w które wprowadzili ich Pani Sylwia Górska i Pan Jerzy Filipek.

Naturoterapia obejmuje wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z dziedziny nauki o zdrowiu. Opiera się na założeniu, że ciało ma wrodzoną zdolność do leczenia się w odpowiednich warunkach. Badanie i terapia właściwe dla naturoterapii koncentrują się na stosowaniu technik diagnostycznych i szeregu terapii naturalnych wspierających leczenie, przywracających i utrzymujących zdrowie. Naturoterapia ma na celu przywrócić witalność poprzez wspieranie i stymulowanie własnych mechanizmów leczniczych organizmu. Chiropraktyka to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, utożsamiana z kręgarstwem. Rodzaj terapii manualnej opartej na diagnozie, leczeniu oraz zapobieganiu mechanicznym zaburzeniom i dysfunkcjom narządu ruchu. Została stworzona pod koniec XIX w. w Stanach Zjednoczonych przez D.D.Palmera.

Obu technik słuchacze mieli okazję spróbować na własnych organizmach. Pani Sylwia wzięła w obroty kilka słuchaczek, które z pełnym zaufaniem oddały swoje barki, kręgosłupy i głowy w magiczne ręce Pani Sylwii. Dziękujemy za super spotkanie!

Drukuj | Wyślij znajomym | 2019-02-08 10:19 | Maja Rostkowska

Kosmetyki naturalne, bogactwo z łąk i pól...

to temat naszych warsztatów na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Orzyszu, w ramach projektu "Jesień życia bezśmieciowa". W tajniki produkcji naturalnych kosmetyków wprowadziła nas Pani Anna Baranowska z Mazurskiego Międzygminnego Związku Gospodarka Odpadami.

W części teoretycznej zapoznaliśmy ze składem chemicznym dezodorantów i past do zębów, dowiedzieliśmy się które z komponentów są szkodliwe dla naszych organizmów i czym je zastąpić. W części praktycznej zajęliśmy się produkcją w pełni naturalnych i ekologicznych kosmetyków. Każdy z uczestników wyszedł z warsztatów z próbkami dezodorantu i pasty do zębów. W międzyczasie mieliśmy okazję zapoznać się z książką Pani Katarzyny Enerlich pt. "Piękno z pól i łąk". Dziękujemy Pani Ani za kolejne fascynujące spotkanie.
Drukuj | Wyślij znajomym | 2019-02-01 10:43 | Maja Rostkowska

10 przykazań "Jak być szczęśliwym w dojrzałym wieku".

1. Niezależnie od pogody wychodź na dwór.
2. Zbliż się do rodziny.
3. Spędzaj dużo czasu z rodziną i przyjaciółmi.
4. Planuj wycieczki ale na nie nie jedź.
5. Medytuj.
6. Uśmiechaj się.
7. Śpij więcej.
8. Ciesz się z małych rzeczy.
9. Pomagaj innym przynajmniej 2 godziny w tygodniu.
10. Gimnastykuj się co najmniej 7 minut dziennie.

Te dziesięć przykazań o tym, jak być szczęśliwym w dojrzałym wieku omówiliśmy z Ewą Rogowską, terapeutą, na spotkaniu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Orzyszu. Poza tym było o więzach rodzinnych, o współczesnej młodzieży, o problemach osób starszych, o rozładowywaniu negatywnych emocji, o samotności i potrzebie przytulania. Po wykładzie, zgodnie z zaleceniem przykazania 3, część z nas udała się na rozgrzewające napoje i miłą, towarzyską pogawędkę do jednej z orzyskich restauracji.
 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2019-01-25 09:50 | Maja Rostkowska

"Nie sztuka coś dostać, kupić, przysposobić. Sztuka sercem poczuć a rękami zrobić".

Ta idea towarzyszyła słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Orzyszu na warsztatach terapii zajęciowej pod okiem Anny Adamczyk.

 Uczestnicy warsztatów przekonali się, że wystarczy odrobina chęci, kawałki serwetek papierowych i gorąca łyżka aby ze zwykłej świecy zrobić małe arcydzieło. Oczywiście nie obyło się bez wspólnego śpiewu, śmiechu i odrobiny żartów. Na koniec spotkania, już na poważnie, słuchacze UTW wytypowali Panią Janinę Dudę na swoją kandydatkę do Gminnej Rady Seniorów. A żeby nie wyjść z pustymi rękoma wszyscy otrzymali biuletyn informacyjny "Błękitne Mazury" wydawany przez Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami, gdzie jest artykuł na temat projektu "Jesień życia bezśmieciowa", w którym nasi słuchacze aktywnie uczestniczą.
Maja Rostkowska
Koordynator UTW
 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2019-01-11 09:55 | Maja Rostkowska

"Jesień życia bezśmieciowa" tym razem o tworzywach sztucznych.

20 grudnia, w Bibliotece Miejskiej, odbyły się ostatnie w tym roku warsztaty w ramach projektu "Jesień życia bezśmieciowa".

Tym razem Pani Anna Baranowska przybliżyła uczestnikom temat tworzyw sztucznych, przede wszystkim plastiku. Było o produkcji, o plastiku dobrym i złym a najwięcej o tym, jak ogromną krzywdę wyrządzamy Matce Ziemi i sobie, używając plastików niezgodnie z przeznaczeniem i produkując z niego ogromne góry śmieci. Było też krótkie szkolenie, jak dokonywać rozsądnych zakupów w bezpiecznych opakowaniach. Każdy z uczestników otrzymał ściągę z plastiku ze wszystkimi oznaczeniami widocznymi na opakowaniach. Ale żeby nie było tylko smutno tuż przed Świętami, po warsztatach było słodko - piernikowo - herbaciane spotkanie, życzenia świąteczne, drobne upominki i kolędy.
Dziękujemy za przemiłe spotkanie.
Wesołych Świąt !!!
Drukuj | Wyślij znajomym | 2018-12-21 09:38 | Maja Rostkowska

W poszukiwaniu klimatu Świąt Bożego Narodzenia...

udali się 17 grudnia słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Orzyszu. I znaleźli go w Białymstoku na Jarmarku Bożonarodzeniowym organizowanym przy Ratuszu Miasta.

A na Jarmarku same cuda... Piękne ozdoby choinkowe, pyszne świąteczne wypieki, rozgrzewające nalewki, smakowite wędliny, a nawet żywa szopka z wiecznie głodnym osiołkiem  Po obejrzeniu wszystkich świątecznych straganów, degustacji pyszności i zakupach studenci udali się na obiad, po którym wyruszyli w drogę powrotną i wieczorem cali i zdrowi wrócili do domów.
Koordynator UTW oraz wszyscy słuchacze życzą Państwu Wesołych Świąt !
Dziękuję Ryszardowi Grygorowiczowi za dokumentację fotograficzną.
Koordynator UTW
Maja Rostkowska
Drukuj | Wyślij znajomym | 2018-12-19 12:42 | Maja Rostkowska

Plastyczne formy rekreacji z Krzysztofem Prokopem na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Orzyszu.

13 grudnia odbył się kolejny wykład, na którym słuchacze zapoznali się z różnorodnymi formami rekreacji, a potem swoją wiedzę wykorzystali na zajęciach praktycznych, tworząc przyciski do papieru z kamieni polnych.
Drukuj | Wyślij znajomym | 2018-12-17 10:06 | Maja Rostkowska

„Chciałem kupić konia a sprzedałem mamę”…Witamy w Chinach.

To stare chińskie porzekadło wiele mówi o zawiłościach języka chińskiego. Trzeba uważać, na którą zgłoskę kładzie się akcent.

O tym czy trudno nauczyć się języka chińskiego, na wykładzie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, opowiedział nam Pan Kamil Gronek. Dzięki Niemu, wiemy jak podziękować i poprosić po chińsku, a także potrafimy wyznać miłość. Po łamańcach językowych Kamil próbował nauczyć nas posługiwania się pałeczkami. I już wiemy, dlaczego Chińczycy to szczupły naród. Panie Kamilu, dziękujemy za fantastyczne spotkanie z kulturą chińską.

Koordynator UTW

Maja Rostkowska

 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2018-11-30 10:12 | Maja Rostkowska

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too